Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura TEATR TESSENKAI | „MATKA BOSKA Z NAGASAKI”

Zdjęcie promujące wydarzenie; źródło:

Warszawa, Łazienki Królewskie, ul. Agrykola 1

Data wydarzenia: 28.09.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Łazienki Królewskie w Warszawie zapraszają na wyjątkowe widowisko japońskiego teatru nō z udziałem profesjonalnych artystów z Japonii.

Wydarzenie, organizowane 28 września br. o godz. 12:00, odbywa z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. W Sali Balowej w Pałacu na Wyspie będzie mieć miejsce wykład dr Jakuba Karpoluka na temat tajników sztuki katorskiej oraz muzyki nō i w jego trakcie japońscy aktorzy zagrają fragment dramatu „Matka Boska z Nagasaki” autorstwa Tady Tomio. Następnie zaprezentowane zostaną tańce shimai z dramatów „Tenko” (Niebiański bęben) i „Yamamba” (Górska wiedźma), a także podstawy farsy kyōgen.

Wystąpią aktorzy shite ze szkoły Kanze: Shimizu Kanji, Nagayama Keizō, Nishimura Takao, Shibata Minoru, Yamanaka Gashō, a także aktor kyōgen Ogasawara Tadashi oraz muzycy: Shirasaka Nobuyuki (ōtsuzumi), Iida Seiichi (kotsuzumi), Komparu Kuninao (taiko) i Matsuda Hiroyuki (nōkan). Śpiew: Agnieszka Zińczuk, chórzystka Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Bilety w cenie 30 zł są do nabycia w muzealnych kasach (Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Podchorążówka, Pałac Myślewski).

Shimizu Kanji – aktor shite, reprezentujący szkołę Kanze, urodził się w 1953 r., uczeń mistrzów Kanze Hisao, Kanze Tetsunojō VIII (noszącego tytuł Ningen Kokuhō – Żywego Skarbu Kultury) i Kanze Tetsunojō IX. Członek tokijskiego Teatru Tessenkai, założyciel, wraz z Takao Nishimurą, zespołu teatru nō Hibiki no Kai. Kreował główne role w wielu klasycznych dramatach nō, doprowadził do przywrócenia na sceny zapomnianego dramatu Suwa (Chram Suwa), grał główne role w sztukach shinsaku nō (nowych dramatach nō) autorstwa Tomio Tady: „Isseki Sennin” (Mędrzec), „Nagasaki no Seibo” (Matka Boska z Nagasaki) oraz „Okinawa Zangetsuki” (Księżyc nad Okinawą). Współpracował z artystami reprezentującymi różne rodzaje teatralne, wykłada w Tokijskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Uniwersytecie Sztuk Pięknych Okinawy. Wielokrotnie występował poza granicami Japonii, także w Polsce, nosi tytuł Zasłużonego dla Ochrony Bezcennego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego Japonii.

Dr Jakub Karpoluk – teatrolog, japonista i historyk sztuki, adiunkt na Wydziale Kultury Japonii i Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK, wykładowca Instytutu Sztuki PAN. Stypendysta Japan Foundation oraz IS PAN, studiował na Uniwersytecie Waseda, w Tokio, uczył się sztuki aktorskiej nō w szkołach Kanze, Kita oraz Shimogakari Hōshō. Produkował i występował w spektaklach nō w Polsce, Japonii i w Niemczech, od wielu lat współpracuje z tokijskim Teatrem Tessenkai. W centrum jego zainteresowań badawczych znajdują się teatr japoński i sztuki wizualne.

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

W świecie barw. Malarstwo Tetsuro Kimury

Tarnów, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Rynek 3

[PATRONAT] Papier, drewno i bambus – design po japońsku

Toruń, Wysoka Sień (sala wystaw czasowych II p.) Kamienicy Pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

[PATRONAT] Reinkarnacja sztuki mediów – 18. Biennale Sztuki Mediów WRO 2019

Wrocław, Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7

[PATRONAT] Tokio 24

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (Galeria Europa – Daleki Wschód), ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Tokio. Smok i smok

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Wystawa grafik Tetsuro Kimury

Tuchów, Muzeum Miejskie w Tuchowie, ul. Chopina 10

Wystawa „V4 + Japonia. Piękno ponad granicami"

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51

[PATRONAT] Mistrzowie ukiyo-e

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Festiwale

Festiwal „Japońskie impresje”

Duszniki-Zdrój, Hotel Impresja, ul. Zielona 19

Warsztaty

Ciało, instalacja i rytuał. Warsztat butoh i ceremonia herbaty

Warszawa, Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastian Bacha 15

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy