Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] „WSKAZÓWKI DLA PODDANYCH” W RAMACH FESTIWALU INLANDIMENSIONS

Zdjęcie promujące wydarzenie; fot. archiwum Terayama World i Teatru Laboratorium Ban’yū Inryoku

Wrocław, Instytut im. Jerzego Grotowskiego (Piekarnia), Rynek Ratusz 27

Data wydarzenia: 12.10.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na spektakl Teatru Laboratorium Ban’yū Inryoku w Tokio zatytułowany „Wskazówki dla poddanych” odbywający się w ramach Festiwalu Inlandimensions.

Spektakl „Wskazówki dla poddanych” (jap. „Kyōjin Kyōiku”) odbędzie się 12 i 13 października br. o godz. 19:00. Organizowany jest w języku japońskim z polskimi i angielskimi napisami. Bilet na wydarzenie to koszt 40 zł (ulgowy) lub 50 zł (normalny). Można go zakupić za pośrednictwem strony Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. W sobotę (12.10.) po spektaklu zaplanowano spotkanie spotkanie z twórcami (tłumaczenie na język polski). Gośćmi dyskusji będą: J. A. Seazer, Keitoku Takata (reżyserzy), Kotake Nobutaka (scenograf) oraz aktorzy. Więcej na temat Festiwalu Inlandimensions można przeczytać na stronie internetowej organizatora.

Dramat „Wskazówki dla poddanych” (jap. „Nuhikun”, 1978) Shūjiego Terayamy przez niektórych japońskich krytyków bywa określany mianem najbardziej dojrzałego w całym dorobku artystycznym Terayamy zarówno pod względem treści, jak i formy. Tytuł jest nawiązaniem do utworu Jonathana Swifta (1731), ale angielskie opowiadanie stało się zaledwie pretekstem do opowiedzenia losów poddanych urzędujących podczas nieobecności ich pana w jego wielkiej posiadłości. Znudzeni codziennym życiem służący postanawiają na zmianę naśladować właściciela. Osoba, która w danym momencie odgrywa rolę pana, może wydawać dowolne rozkazy, a pozostałe osoby muszą się im bezwarunkowo podporządkować. Stopniowo bohaterowie zaczynają posuwać się do coraz bardziej drastycznych metod i wydawać rozkazy mające na celu wyłącznie poniżenie drugiej osoby, czerpiąc przy tym sadystyczną przyjemność. „Grę w pana” aktorzy prezentują nie tylko słownie, ale również cieleśnie, przy rockowo-operowym akompaniamencie. Puste krzesło pośrodku sceny podtrzymuje nieobecność prawowitego pana do samego końca.

Terayama przestrzega przed tym, że niekiedy tracimy zdolność kontrolowania samych siebie i wpadamy w pułapkę własnej osobowości. Człowiek ma bowiem skłonność do poszukiwania przynależności w grupie posiadającej lidera. Kiedy go zabraknie, cała struktura ulega rozpadowi. Podobna sytuacja zachodzi w rodzinie.

Teatr Laboratorium Ban’yū Inryoku, kontynuując tradycję Tenjō Sajiki, zadaje widzom pytanie, czym jest to, czego ludziom brakuje, czego potrzebują, czym jest prawdziwa wolność, jaki jest związek między władzą, kontrolą drugiego człowieka a seksualnością – w zależności od tego, czy jesteśmy panem, czy sługą, ujawniamy przecież drzemiące w nas sadomasochistyczne skłonności.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”. Więcej na temat pokazów oraz samego Festiwalu można przeczytać na stronie głównej wydarzenia.  

Pierwsza edycja Festiwalu INLANDIMENSIONS to największe w Polsce wydarzenie świętujące 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią – mówi Nikodem Karolak, dyrektor Festiwalu. – Organizatorem jest Bridges Foundation we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Nadrzędnym celem Festiwalu jest prezentacja spektakli w ramach europejskiego tournée zespołów z Eurazji oraz stworzenie platformy wymiany pomiędzy zagranicznymi placówkami kulturalno-naukowymi w celu nawiązania długoletniej współpracy artystycznej.

Program pierwszej edycji Festiwalu INLANDIMENSIONS, pod hasłem Misemono no fukken (Restauracja widowisk) – jak wyjaśnia dyrektor Festiwalu – obejmuje nie tylko spektakle teatralne, ale także projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami japońskiej kultury, oraz wystawę japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego. Głównym wydarzeniem INLANDIMENSIONS będzie prezentacja dwóch najważniejszych spektakli teatralnych Shūjiego Terayamy (1935–1983) – czołowego przedstawiciela XX-wiecznego awangardowego teatru japońskiego, założyciela alternatywnego zespołu Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki odwołującego się do teatru śmierci i okrucieństwa (Artaud’a i Kantora). Uzupełnieniem programu teatralnego jest filmowa retrospektywa prezentowana już w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Teatr, w którym nie ma aktorów, i teatr, gdzie każdy jest aktorem, teatr bez budynku teatralnego i teatr, gdzie każde miejsce staje się przestrzenią teatralną; teatr bez widzów i teatr, gdzie każdy pełni rolę widza – tych wszystkich wariantów dezintegracji teatru jako takiego doświadczymy podczas pierwszej edycji. Współczesna, głęboko intertekstualna sztuka japońska, posługująca się media-crossing, łączy jej poszczególne rodzaje i jawi się jako polifoniczny kolaż różnych gatunków sztuki.

ŹRÓDŁA

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Wystawa zdjęć Rie Yamady w ramach Vintage Photo Festival

Bydgoszcz, Dom Towarowy „Jedynak”, ul. Gdańska 15 (wejście od ul. Dworcowej, III piętro)

Wystawa „V4 + Japonia. Piękno ponad granicami"

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51

„Nowy Japonizm” – Wystawa Bunkasai 2019

Warszawa, Nowy Świat Muzyki, ul. Nowy Świat 63

„Pustka i pełnia” – wystawa malarstwa japońskiego

Warszawa, Galeria „Pod Okiem”, ul. Grójecka 79

[PATRONAT] Mistrzowie ukiyo-e

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Wystawa „Futami Shoichi. Akwaforty”

Toruń, Kamienica Pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

100 sztuk porcelany na 100 lat relacji dyplomatycznych polsko-japońskich

Włocławek, Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

„Isshoni Art: Polska + Japonia” – wspólna wystawa artystów z Japonii i Polski

Nysa, Muzeum Powiatowe w Nysie, ul. Biskupa Jarosława 11

Koncerty

Koncert „Modlitwa o pokój”

Kraków, Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ul. Augustiańska 7

Konferencje

[PATRONAT] XIII Dni Japonii na UW i Międzynarodowa Konferencja „Unique or Universal? Japan and its Contribution to World Civilization”

Warszawa, Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy