Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] THE INTERNATIONAL CONFERENCE JAPAN – FILM – THEATRE – MEDIA ART – EAST AND WEST: CONTEMPORARY INTERCONNECTIONS

Plakat promujący wydarzenie; źródło: Materiały prasowe

Poznań, Collegium Maius (Salon Mickiewicza), ul. Fredry 10

Data wydarzenia: 10.10.2019 - 11.10.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz organizatorzy Festiwalu Inlandimensions zapraszają na konferencję naukową poświęconą teatrowi, mediom i szeroko pojętej sztuce.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 10 – 11 października br. Uczestnicy będą mogli posłuchać wystąpień m.in. o Hijikacie Tatsumim i Tadeuszu Kantorze, Andrzeju Wajdzie w Japonii, czy „Rashomonie” Akiry Kurosawy. Wstęp wolny.

Pierwszego dnia konferencji w Kinie Muza w Poznaniu będzie móżna obejrzeć dwa filmy: „Lowlife Love” (Gesu no ai, 2015, reż. Uchida Eiji) i „Love and Other” Cults (Kemonomichi, 2017, reż. Uchida Eiji). Natomiast drugiego dnia przewidziano pokazy trzech obrazów: „Canary” (Kanaria, 2004, Shiota Akihiko) o godz. 19:00, „Dare to Stop Us” (Tomerareru ka, oretachi wo, 2018, reż. Shiraishi Kazuya) o godz. 22:00 oraz „Wet Woman in the Wind” (Kaze ni nureta onna, 2016, Shiota Akihiko) o godz. 0:00. Odbędzie się także spotkanie z reżyserem Shiotą Akihiko i panel dyskusyjny z jego udziałem (godz. 21:30).

Szczegóły na stronie głównej Festiwalu Inlandimensions.

Japońskie sztuki sceniczne i filmowe doświadczyły po drugiej wojnie światowej głębokich przemian. W kontrze wobec przyspieszonej modernizacji, podczas której Japonia ulegała „zachodnim” wpływom kulturowym, nierzadko bezkrytycznie przyswajając sobie sprowadzane wzorce, wielu nowatorskich i awangardowych artystów teatralnych i filmowych w burzliwych latach 60. XX wieku zwróciło się w stronę własnego zaplecza kulturowego. Reakcja ta wywołana została m.in. wojenną traumą, a także zależnością militarną Japonii od Stanów Zjednoczonych i niepokojami społecznymi, jakie były tego następstwem. Wybitne japońskie innowacje teatralne i filmowe tego okresu wpisać można w ogólnoświatowe procesy i trendy kulturowe i postrzegać jako powiązane z ich odpowiednikami w innych krajach, w tym w Polsce. Konferencja przywołuje wspomnianą tradycję poszukiwań i innowacji, polegających nierzadko na poszukiwaniu korzeni i ponownej ocenie własnego dziedzictwa kulturowego. Dociekania międzynarodowego grona badaczek i badaczy poświęcone zostaną współczesnym wzajemnym japońskim i „zachodnim” inspiracjom w dziedzinach takich, jak teatr, film i sztuka mediów i skupiać się będą zarówno na rozpoznaniu przykładów bezpośredniej współpracy artystycznej, jak i mniej znanych wpływów i zależności.

Pierwsza edycja Festiwalu INLANDIMENSIONS to największe w Polsce wydarzenie świętujące 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią – mówi Nikodem Karolak, dyrektor Festiwalu. – Organizatorem jest Bridges Foundation we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Nadrzędnym celem Festiwalu jest prezentacja spektakli w ramach europejskiego tournée zespołów z Eurazji oraz stworzenie platformy wymiany pomiędzy zagranicznymi placówkami kulturalno-naukowymi w celu nawiązania długoletniej współpracy artystycznej.

Program pierwszej edycji Festiwalu INLANDIMENSIONS, pod hasłem Misemono no fukken (Restauracja widowisk) – jak wyjaśnia dyrektor Festiwalu – obejmuje nie tylko spektakle teatralne, ale także projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami japońskiej kultury, oraz wystawę japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego. Głównym wydarzeniem INLANDIMENSIONS będzie prezentacja dwóch najważniejszych spektakli teatralnych Shūjiego Terayamy (1935–1983) – czołowego przedstawiciela XX-wiecznego awangardowego teatru japońskiego, założyciela alternatywnego zespołu Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki odwołującego się do teatru śmierci i okrucieństwa (Artaud’a i Kantora). Uzupełnieniem programu teatralnego jest filmowa retrospektywa prezentowana już w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Teatr, w którym nie ma aktorów, i teatr, gdzie każdy jest aktorem, teatr bez budynku teatralnego i teatr, gdzie każde miejsce staje się przestrzenią teatralną; teatr bez widzów i teatr, gdzie każdy pełni rolę widza – tych wszystkich wariantów dezintegracji teatru jako takiego doświadczymy podczas pierwszej edycji. Współczesna, głęboko intertekstualna sztuka japońska, posługująca się media-crossing, łączy jej poszczególne rodzaje i jawi się jako polifoniczny kolaż różnych gatunków sztuki.

Szczegóły dotyczące konferencji dostępne są na stronie organizatorów. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”. 

ŹRÓDŁA

Materiały prasowe
Strona główna Festiwalu Inlandimensions

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Niezmiennie... Japonia – wystawa fotografii

Warszawa, Służewski Dom Kultury, ul. J. S. Bacha 15 (Galeria przy Kozach)

[PATRONAT] Impresje japońskie – wystawa w Gdańsku

Gdańsk, Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, al. Wojska Polskiego 8/10

Prezentacja

„Wyznania mordercy” – pokaz w Kinie za Rogiem

Morawica, Kino za Rogiem, ul. Kielecka 9

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy