Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] ERO-NITES 18+ W RAMACH FESTIWALU INLANDIMENSIONS

Okładka wydania DVD; źródło: Materiały orgnizatorów

Gdańsk, Kino Kameralne Cafe, ul. Lektykarska 4

Data wydarzenia: 05.10.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

W ramach Festiwalu Inlandimensions odbędzie się specjalny pokaz filmowy zatytułowany „Ero-Nites, 18+”. Pokaz jest skierowany tylko do osób dorosłych.

Wydarzenie odbędzie się 5 października od godz. 18:00 i wezmą w nim udział m.in. reż. Shiota Akihiko, Stephan Holl oraz Jasper Sharp. Specjalny pokaz filmów erotycznych jest częścią organizowanego Tygodnia Japońskiego.

Program:

18:00 „Nas nie zatrzymasz! / Dare to Stop Us! (reż. Shiraishi Kazuya, 2018) – 120min.

Historia Megumi, asystentki Wakamatsu Kōjiego – awangardowego twórcy japońskich filmów erotycznych, który najważniejsze dzieła tworzył na przełomie lat 60. i 70.

20:30 „Dmuchane lalki z pustkowi / Inflatable Sex Dolls of the Wastelands (reż. Yamatoya Atsushi, 1967) z wprowadzeniem Stephana Holla i Jaspera Sharpa – 85min.

Prywatny detektyw zatrudniony do znalezienia rzekomo zamordowanej kochanki swojego zleceniodawcy trafia w sam środek porachunków yakuzy i świata przestępczego Tokyo lat 60-tych.

22:30 „Ekshibicjonistka” / The Nude Woman (reż. Shiota Akihiko, 1996) z wprowadzeniem Shioty Akihiko i Nikodema Karolaka – 71min.

Film epistolarny – erotyczna groteska o skłonności niektórych kobiet do ekshibicjonizmu.

00:00 „Kobieta z błękitnego filmu” / Blue Film Woman (reż. Mukai Kan, 1969) – 80min.

Mix kina akcji, erotyki, horroru i psychodelicznego snu na jawie. Kobieta oddana wierzycielowi za spłatę długów ginie w wypadku, jej córka planuje okrutną zemstę.

Bilet na każdy z wymienionych filmów to koszt 20 zł. Rezerwacji można dokonać za pośrednictwem strony Kina Kameralnego Cafe.

Pierwsza edycja Festiwalu INLANDIMENSIONS to największe w Polsce wydarzenie świętujące 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią – mówi Nikodem Karolak, dyrektor Festiwalu. – Organizatorem jest Bridges Foundation we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Nadrzędnym celem Festiwalu jest prezentacja spektakli w ramach europejskiego tournée zespołów z Eurazji oraz stworzenie platformy wymiany pomiędzy zagranicznymi placówkami kulturalno-naukowymi w celu nawiązania długoletniej współpracy artystycznej.

Program pierwszej edycji Festiwalu INLANDIMENSIONS, pod hasłem Misemono no fukken (Restauracja widowisk) – jak wyjaśnia dyrektor Festiwalu – obejmuje nie tylko spektakle teatralne, ale także projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami japońskiej kultury, oraz wystawę japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego. Głównym wydarzeniem INLANDIMENSIONS będzie prezentacja dwóch najważniejszych spektakli teatralnych Shūjiego Terayamy (1935–1983) – czołowego przedstawiciela XX-wiecznego awangardowego teatru japońskiego, założyciela alternatywnego zespołu Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki odwołującego się do teatru śmierci i okrucieństwa (Artaud’a i Kantora). Uzupełnieniem programu teatralnego jest filmowa retrospektywa prezentowana już w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Teatr, w którym nie ma aktorów, i teatr, gdzie każdy jest aktorem, teatr bez budynku teatralnego i teatr, gdzie każde miejsce staje się przestrzenią teatralną; teatr bez widzów i teatr, gdzie każdy pełni rolę widza – tych wszystkich wariantów dezintegracji teatru jako takiego doświadczymy podczas pierwszej edycji. Współczesna, głęboko intertekstualna sztuka japońska, posługująca się media-crossing, łączy jej poszczególne rodzaje i jawi się jako polifoniczny kolaż różnych gatunków sztuki.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”. Więcej na temat pokazów oraz samego Festiwalu można przeczytać na stronie głównej wydarzenia

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy