Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] INLANDIMENSIONS: TYDZIEŃ JAPOŃSKI W INSTYTUCIE KULTURY MIEJSKIEJ

Kadr z filmu Pustota; źródło: Gdański Teatr Szekspirowski

Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Data wydarzenia: 05.10.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza na projekcje filmów w ramach Tygodnia Japońskiego będącego częścią Festiwalu Inlandimensions.

Wydarzenie odbywać się będzie 5 i 6 października br. Widzowie będą mogli obejrzeć trzy filmy: dwa autorstwa Shioty Akihiko i jeden przygotowany przez Nomurę Nao. Wstęp na każdy z obrazów jest wolny. 

Harmonogram

5 października o godz. 15:30

„Szkodnik” | Harmful Insect (reż. Shiota Akihiko, 2001)

Sachiko, trzynastoletnia uczennica gimnazjum, ma trudną sytuację rodzinną. Po rozwodzie rodziców, próbie samobójczej matki i plotkach o romansie z nauczycielem, rzuca szkołę i spotyka ludzi, którzy tak jak ona nie potrafią dopasować się do społeczeństwa.

Po projekcji rozmowa z prof. Andō Kōheiem i reżyserem Shiota Akihiko.

6 października o godz. 15:30

„Pustota | Empty” (reż. Nomura Nao, 2018)

Opowieść o młodej dziewczynie o zmiennym charakterze, która nie potrafi wybrać pomiędzy dwoma mężczyznami. Film nagrodzony na PIA Film Festival (Entertainment Award 2018).

6 października o godz. 16:45

„Szepty Księżyca” | Moonlight Whispers (reż. Shiota Akihiko, 1999)

Po filmie spotkanie z reżyserem.

Takuyę i Satsuki łączy przyjaźń i zamiłowanie do kendō. Dziewczyna nie zdaje sobie jednak sprawy z obsesji, jaką ma na jej punkcie Takuya. Kiedy odkrywa jego fetyszystyczne zamiłowania, rzuca go. Zdesperowany Takuya przyrzeka jej absolutną uległość i oddanie, jeśli tylko Satsuki zechce mu wybaczyć…

Pierwsza edycja Festiwalu INLANDIMENSIONS to największe w Polsce wydarzenie świętujące 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią – mówi Nikodem Karolak, dyrektor Festiwalu. – Organizatorem jest Bridges Foundation we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Nadrzędnym celem Festiwalu jest prezentacja spektakli w ramach europejskiego tournée zespołów z Eurazji oraz stworzenie platformy wymiany pomiędzy zagranicznymi placówkami kulturalno-naukowymi w celu nawiązania długoletniej współpracy artystycznej.

Program pierwszej edycji Festiwalu INLANDIMENSIONS, pod hasłem Misemono no fukken (Restauracja widowisk) – jak wyjaśnia dyrektor Festiwalu – obejmuje nie tylko spektakle teatralne, ale także projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami japońskiej kultury, oraz wystawę japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego. Głównym wydarzeniem INLANDIMENSIONS będzie prezentacja dwóch najważniejszych spektakli teatralnych Shūjiego Terayamy (1935–1983) – czołowego przedstawiciela XX-wiecznego awangardowego teatru japońskiego, założyciela alternatywnego zespołu Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki odwołującego się do teatru śmierci i okrucieństwa (Artaud’a i Kantora). Uzupełnieniem programu teatralnego jest filmowa retrospektywa prezentowana już w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Teatr, w którym nie ma aktorów, i teatr, gdzie każdy jest aktorem, teatr bez budynku teatralnego i teatr, gdzie każde miejsce staje się przestrzenią teatralną; teatr bez widzów i teatr, gdzie każdy pełni rolę widza – tych wszystkich wariantów dezintegracji teatru jako takiego doświadczymy podczas pierwszej edycji. Współczesna, głęboko intertekstualna sztuka japońska, posługująca się media-crossing, łączy jej poszczególne rodzaje i jawi się jako polifoniczny kolaż różnych gatunków sztuki.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”. Więcej na temat pokazów oraz samego Festiwalu można przeczytać na stronie głównej wydarzenia

ŹRÓDŁA

Gdański Teatr Szekspirowski I
Gdański Teatr Szekspirowski II
Gdański Teatr Szekspirowski III

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Wystawa „Futami Shoichi. Akwaforty”

Toruń, Kamienica Pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

100 sztuk porcelany na 100 lat relacji dyplomatycznych polsko-japońskich

Włocławek, Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

Wystawa „100 prac japońskich kaligrafów”

Toruń, Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1

„Isshoni Art: Polska + Japonia” – wspólna wystawa artystów z Japonii i Polski

Nysa, Muzeum Powiatowe w Nysie, ul. Biskupa Jarosława 11

[PATRONAT] Wchodzę w każdą rzeczywistość – wystawa Shinjiego Ogawy

Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (Galeria Beta), ul. Lipowa 4

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

[PATRONAT] Pustka i pełnia – wystawa malarstwa japońskiego sumi-e

Warszawa, Ambasada Japonii - Wydział Kultury, Aleje Ujazdowskie 51

Spotkanie

Konkurs

[PATRONAT] Japan Bowl. Turniej o Puchar Japonii

Warszawa, Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Aleje Ujazdowskie 51

Wykłady

O Japonii wczoraj i dziś

Poznań, Biblioteka Raczyńskich Filia 38, ul. Ognik 20B

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy