Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] INLANDIMENSIONS: TYDZIEŃ JAPOŃSKI W INSTYTUCIE KULTURY MIEJSKIEJ

Kadr z filmu Pustota; źródło: Gdański Teatr Szekspirowski

Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Data wydarzenia: 05.10.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza na projekcje filmów w ramach Tygodnia Japońskiego będącego częścią Festiwalu Inlandimensions.

Wydarzenie odbywać się będzie 5 i 6 października br. Widzowie będą mogli obejrzeć trzy filmy: dwa autorstwa Shioty Akihiko i jeden przygotowany przez Nomurę Nao. Wstęp na każdy z obrazów jest wolny. 

Harmonogram

5 października o godz. 15:30

„Szkodnik” | Harmful Insect (reż. Shiota Akihiko, 2001)

Sachiko, trzynastoletnia uczennica gimnazjum, ma trudną sytuację rodzinną. Po rozwodzie rodziców, próbie samobójczej matki i plotkach o romansie z nauczycielem, rzuca szkołę i spotyka ludzi, którzy tak jak ona nie potrafią dopasować się do społeczeństwa.

Po projekcji rozmowa z prof. Andō Kōheiem i reżyserem Shiota Akihiko.

6 października o godz. 15:30

„Pustota | Empty” (reż. Nomura Nao, 2018)

Opowieść o młodej dziewczynie o zmiennym charakterze, która nie potrafi wybrać pomiędzy dwoma mężczyznami. Film nagrodzony na PIA Film Festival (Entertainment Award 2018).

6 października o godz. 16:45

„Szepty Księżyca” | Moonlight Whispers (reż. Shiota Akihiko, 1999)

Po filmie spotkanie z reżyserem.

Takuyę i Satsuki łączy przyjaźń i zamiłowanie do kendō. Dziewczyna nie zdaje sobie jednak sprawy z obsesji, jaką ma na jej punkcie Takuya. Kiedy odkrywa jego fetyszystyczne zamiłowania, rzuca go. Zdesperowany Takuya przyrzeka jej absolutną uległość i oddanie, jeśli tylko Satsuki zechce mu wybaczyć…

Pierwsza edycja Festiwalu INLANDIMENSIONS to największe w Polsce wydarzenie świętujące 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią – mówi Nikodem Karolak, dyrektor Festiwalu. – Organizatorem jest Bridges Foundation we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Nadrzędnym celem Festiwalu jest prezentacja spektakli w ramach europejskiego tournée zespołów z Eurazji oraz stworzenie platformy wymiany pomiędzy zagranicznymi placówkami kulturalno-naukowymi w celu nawiązania długoletniej współpracy artystycznej.

Program pierwszej edycji Festiwalu INLANDIMENSIONS, pod hasłem Misemono no fukken (Restauracja widowisk) – jak wyjaśnia dyrektor Festiwalu – obejmuje nie tylko spektakle teatralne, ale także projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami japońskiej kultury, oraz wystawę japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego. Głównym wydarzeniem INLANDIMENSIONS będzie prezentacja dwóch najważniejszych spektakli teatralnych Shūjiego Terayamy (1935–1983) – czołowego przedstawiciela XX-wiecznego awangardowego teatru japońskiego, założyciela alternatywnego zespołu Teatr Laboratorium Tenjō Sajiki odwołującego się do teatru śmierci i okrucieństwa (Artaud’a i Kantora). Uzupełnieniem programu teatralnego jest filmowa retrospektywa prezentowana już w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Teatr, w którym nie ma aktorów, i teatr, gdzie każdy jest aktorem, teatr bez budynku teatralnego i teatr, gdzie każde miejsce staje się przestrzenią teatralną; teatr bez widzów i teatr, gdzie każdy pełni rolę widza – tych wszystkich wariantów dezintegracji teatru jako takiego doświadczymy podczas pierwszej edycji. Współczesna, głęboko intertekstualna sztuka japońska, posługująca się media-crossing, łączy jej poszczególne rodzaje i jawi się jako polifoniczny kolaż różnych gatunków sztuki.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”. Więcej na temat pokazów oraz samego Festiwalu można przeczytać na stronie głównej wydarzenia

ŹRÓDŁA

Gdański Teatr Szekspirowski I
Gdański Teatr Szekspirowski II
Gdański Teatr Szekspirowski III

POLECANE WYDARZENIA

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy