Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura 100 SZTUK PORCELANY NA 100 LAT RELACJI DYPLOMATYCZNYCH POLSKO-JAPOŃSKICH

Grafika promująca wydarzenie; źródło: Materiały organizatora

Włocławek, Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

Data wydarzenia: 04.10.2019 - 01.12.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zapraszają na wystawę czasową pn. „100 sztuk porcelany na 100 lat relacji dyplomatycznych polsko-japońskich”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 października o godz. 12:00, a eksponaty będzie można oglądać do 1 grudnia br. Za scenariusz wydarzenia odpowiada dr Agnieszka Pudlis, natomiast za oprawę plastyczną Magdalena Kolanowska. Wstęp jest wolny.

W 2019 roku przypada 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Japonia jako pierwszy kraj w Azji i piąty na świecie uznała Polskę jako państwo niepodległe. Wystawa „100 sztuk ceramiki na 100 lat relacji dyplomatycznych polsko-japońskich” jest jedną z inicjatyw towarzyszących obchodom tej rocznicy. Będzie ona prezentacją pierwszego etapu projektu, który jest wynikiem współpracy pomiędzy polskimi i japońskimi organizacjami, działającymi na polu kultury i sztuki. Głównym założeniem tej inicjatywy jest stworzenie dwóch kolekcji, liczących po sto sztuk obiektów ceramiki artystycznej i użytkowej. Wyroby ceramiki japońskiej zostały zebrane w Japonii i zostaną przekazane w darze dla Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (z racji na tradycje ceramiczne miasta oraz profil instytucji), natomiast ceramika i szkło polskie zebrane w Polsce zostaną przekazane do Japonii.

Oprócz cennego daru z Japonii na wystawie zostanie zaprezentowana wybrana ceramika ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i z kolekcji prywatnych. Ekspozycję dopełniają eksponaty ze zbiorów własnych włocławskiego muzeum.

Wystawa jest próbą przybliżenia polskim odbiorcom znaczenia i funkcji ceramiki a także typowych przedmiotów funkcjonujących w realiach innej duchowości, filozofii sztuki, i odmiennie przebiegających relacjach społecznych. Ekspozycję wyrobów ceramicznych uzupełniać będą przedmioty typowo japońskie – stałe elementy aranżacji wnętrz i akcesoria życia codziennego. Wystawę uzupełnią przykłady japonizmu w sztuce ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Plakat wydarzenia (projekt afisza: Magdalena Kolanowska); źródło: Materiały organizatora

ŹRÓDŁA

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy