Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura OD KIMONA DO BAROKOWEJ SUKNI – SPOTKANIE Z CYKLU BARWY ORIENTU

Grafika promująca wydarzenie; źródło: Materiały organizatora

Warszawa, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4

Data wydarzenia: 12.10.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wykład o modzie jedwabiach i podróżach w ramach cyklu „Barwy Orientu”.

Wydarzenie odbędzie się 12 października br. o godz. 17:00 i poprowadzi je Anna Nurzyńska. Bilet w cenie 10 zł jest dostępny w kasie oraz online.

Co wspólnego mogą mieć ze sobą kimona i barokowe suknie? Dlaczego Orient stał się tak silną inspiracją dla mody zachodniej i wywarł tak ogromny wpływ na tkaniny w XVII i XVIII wieku? Autorka wykładu posiada w swoich zbiorach wiele ciekawych przykładów unikatowych jedwabi o niezwykłych wzorach, które będzie można tego wieczoru zobaczyć. Mało znany wydaje się fakt, że konstrukcje sukni kobiecych w XVIII miały swoją genezę w kimonach japońskich, sprowadzonych do Europy w I poł. XVII w. Dzięki ubiorom z Dalekiego Wschodu w Europie dokonała się ewolucja konstrukcji ubiorów damskich i męskich. Na wzornictwo tkanin produkowanych w największych manufakturach jedwabniczych Europy wpływ miały tradycje Chin, Japonii, Turcji, Persji i Indii.Wykład wzbogaci prezentacja slajdów i oryginalnych tkanin z kolekcji prelegentki.

Anna Nurzyńska jest kostiumologiem i kostiumografem teatralnym. Współpracowała z Operą Narodową w Warszawie i innymi teatrami, a także pracowała jako wykładowca. Obecnie prowadzi Atelier Saint-Honore – pracownię, w której powstają rekonstrukcje ubiorów XVIII wiecznych.

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy