Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura WYSTAWA „100 PRAC JAPOŃSKICH KALIGRAFÓW”

Plakat promujący wydarzenie; źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Toruń, Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1

Data wydarzenia: 09.11.2019 - 05.01.2020
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wystaw dzieł uznanych, japońskich mistrzów kaligrafii.

Wystawę zatytułowaną „100 prac japońskich kaligrafów na stulecie stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią” będzie można oglądać od 9 listopada 2019 do 5 stycznia 2020 roku. Wernisaż zaplanowano na 8 listopada o godz. 18:00. Kuratorem jest Katarzyna Paczuska. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Muzeum Okręgowe w Toruniu od 10 lat współpracuje z japońskimi kaligrafami, zrzeszonymi w z AIACC – Association International Advancement of Calligraphic Cultur. W 2019 roku możemy uczcić tę współpracę oraz setna rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską. Dla uczczenia tej ważnej rocznicy tegoroczna wystawa prezentująca 100 prac japońskich kaligrafii na stulecie stosunków polsko-japońskich w naszym muzeum stała się znaczącym wydarzeniem kulturalnym w ramach obchodów tego jubileuszu dwustronnych kontaktów w Polsce.

Wystawa prezentuje dzieła uznanych japońskich Mistrzów kaligrafii, jak i prace, które znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jest to okazja do przybliżenia w wielu aspektach tej ciekawej dla ludzi Zachodu dziedziny sztuki Wschodu - kaligrafii, w tym zwłaszcza specyfiki japońskiej kaligrafii. Będzie to też kolejny krok do budowy w ramach Muzeum Okręgowego w Toruniu odrębnej kolekcji japońskiej kaligrafii i gromadzenia doświadczeń w tym zakresie, do realizacji warsztatów i innych działań popularyzujących tą dziedzinę sztuki. Toruń posiada liczne związki z Japonią. Ważną częścią tych związków jest współpraca w sferze kultury, w której od wielu lat i na licznych płaszczyznach aktywnie uczestniczy Muzeum Okręgowe w Toruniu.. A tegoroczna wystawa japońskiej kaligrafii współorganizowana z AIACC jest doskonałym przykładem tej współpracy naszego muzeum, Torunia i Polski z Japonią.

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Niezmiennie... Japonia – wystawa fotografii

Warszawa, Służewski Dom Kultury, ul. J. S. Bacha 15 (Galeria przy Kozach)

[PATRONAT] Impresje japońskie – wystawa w Gdańsku

Gdańsk, Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, al. Wojska Polskiego 8/10

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy