Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] WCHODZĘ W KAŻDĄ RZECZYWISTOŚĆ – WYSTAWA SHINJIEGO OGAWY

Plakat promujący wystawę; źródło: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (Galeria Beta), ul. Lipowa 4

Data wydarzenia: 25.10.2019 - 15.03.2020
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza do obejrzenia wystawy Shinjiego Ogawy zatytułowanej „Wchodzę w każdą rzeczywistość”.

Wystawa organizowana jest z okazji 60. urodzin artysty. Jej wernisaż odbędzie się 24 października o godz. 18:00, a prace Shinjiego Ogawy będzie można oglądać do 15 marca 2020 roku. To pierwsza tak szeroka prezentacja wybranych prac Shinjiego Ogawy znajdujących się w kolekcji MOCAK-u. Została ona uzupełniona o dzieła wypożyczone od artysty i z kolekcji prywatnych (Mizuho Ogawy, Seiichiego Yoschina oraz STANDING PINE). Na wystawie prezentujemy kilkadziesiąt prac z lat 2005 – 2019 – rysunki, obrazy oraz interwencje malarskie na drukach. Ekspozycja została podzielona na następujące tematy: urbanistyka utopijna, inspiracje polskie oraz przetworzenie tradycyjnego malarstwa i drzeworytu. Kuratorem wystawy jest Delfina Jałowik. Wstęp na wernisaż jest wolny. 

Shinji Ogawa, „Piza 5” z cyklu Świat idealny, 2014; źródło: Kolekcja MOCAK-u

Shinji Ogawa, „Piękno – continuum 2”, z cyklu Continuum, 2010; źródło: kolekcja prywatna

Twórczość Shinjiego Ogawy w doskonały sposób oddaje kwintesencję sztuki japońskiej. Charakteryzuje ją perfekcyjny warsztat, niezwykła detaliczność i precyzja. Artysta sięga po wizerunki znanych budynków, miejsc oraz przedstawienia z obszaru kultury (malarstwa, muzyki, filmu, drzeworytu japońskiego). Bezbłędny na pierwszy rzut oka realizm ujęcia skłania widza do uznania prawdziwości danej sceny, skupienia się wyłącznie na wirtuozerii użycia klasycznych technik malarskich i rysunkowych. Jednak po bliższej analizie pojawia się wątpliwość co do wiarygodności obrazu. Czy na Rynku w Krakowie nie brakuje Wieży Ratuszowej? Czy na placu św. Marka w Wenecji są dwie dzwonnice? Dlaczego na portrecie pani Récamier brak modelki?

Artysta gra z widzem i postulatem wiernej reprezentacji świata – usuwa, dodaje, rozdziela, uzupełnia, tworzy na nowo. Poprzez swoje prace zdaje się mówić: Przestań wierzyć w obraz. Pobudza w odbiorcy czujność percepcyjną w stosunku do przedstawień, które wydają się znane i pewne. Istnieje kilka poziomów manipulacji. Najtrudniej dostrzec je w przypadku tradycyjnych widokówek z fotografiami miejsc. Shinji Ogawa wprowadza na nich niezwykle delikatne, wtapiające się w obraz zmiany, które sprawiają, że całość przedstawienia staje się podejrzana. Artysta sięga po różne źródła i konwencje przedstawień, miesza je ze sobą, dekonstruuje, doprowadza do absurdu. W jego pracach kultura europejska zostaje przefiltrowana przez mentalność japońską.

Shinji Ogawa (1959) – urodzony w Yamaguchi w Japonii. W 1983 roku obronił dyplom na Wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie w Mie. Mieszka i pracuje w Nagoi.

Plakat wydarzenia; źródło: Materiały prasowe

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”.  

ŹRÓDŁA

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Materiały prasowe

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Asana Fujikawa & David Hockney. Postacie płynącego świata

Wrocław, OP ENHEIM, Plac Solny 4

Wystawa „Na Fali Hokusaia” w Muzeum Historii Katowic

Katowice, Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9

Prezentacja

Kimono Fashion Show – 3. edycja

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy