Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „WCHODZĘ W KAŻDĄ RZECZYWISTOŚĆ”

Shinji Ogawa, „Mora 1”, 2005–2006; źródło: Shinji Ogawa

Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (Galeria Beta), ul. Lipowa 4

Data wydarzenia: 27.10.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Wchodzę w każdą rzeczywistość” wraz z Shinjim Ogawą.

Wydarzenie odbędzie się 27 października br. o godz. 12:00. Po oprowadzaniu odbędzie się performans rysunkowy. Najpierw Shinji Ogawa wykona na żywo malunek na etykiecie wina. Następnie uczestnicy będą mogli podawać imiona, które artysta przekształci w krajobrazy za pomocą rysunku. Oprowadzanie w języku japońskim, tłumaczone na język polski. Nie obowiązują zapisy. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy recepcji MOCAK-u na pięć minut przed spotkaniem. Wstęp w cenie biletu.

Na wystawie prezentujemy kilkadziesiąt prac z lat 2005–2019 – rysunki, obrazy oraz interwencje malarskie na drukach. Ekspozycja została podzielona na następujące tematy: urbanistyka utopijna, inspiracje polskie oraz przetworzenie tradycyjnego malarstwa i drzeworytu. Artysta gra z widzem i postulatem wiernej reprezentacji świata – usuwa, dodaje, rozdziela, uzupełnia, tworzy na nowo. Poprzez swoje prace zdaje się mówić: Przestań wierzyć w obraz. Pobudza w odbiorcy czujność percepcyjną w stosunku do przedstawień, które wydają się znane i pewne. Istnieje kilka poziomów manipulacji. Najtrudniej dostrzec je w przypadku tradycyjnych widokówek z fotografiami miejsc. Shinji Ogawa wprowadza na nich niezwykle delikatne, wtapiające się w obraz zmiany, które sprawiają, że całość przedstawienia staje się podejrzana. Artysta sięga po różne źródła i konwencje przedstawień, miesza je ze sobą, dekonstruuje, doprowadza do absurdu. W jego pracach kultura europejska zostaje przefiltrowana przez mentalność japońską.

Wystawa Shinjiego Ogawy zatytułowana „Wchodzę w każdą rzeczywistość” została objęta patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”.

ŹRÓDŁA

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy