Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] 13. FESTIWAL FILMOWY PIĘCIU SMAKÓW

Grafika promująca wydarzenie; źródło: Materiały organizatora

Warszawa, Kinoteka, Plac Defilad 1

Data wydarzenia: 13.11.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

W dniach 13 – 20 listopada br. odbędzie się trzynasta edycja Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków, w ramach którego poza pokazami filmów przewidziano także inne atrakcje.

Festiwal Filmowy Pięciu Smaków w ciągu zaledwie 13 lat stał się jednym z najważniejszych wydarzeń europejskich poświęconych zarówno kinematografii, jak i kulturze azjatyckiej. Trzynasta edycja tego wydarzenia odbędzie się w Warszawie, w Kinie Muranów oraz w Kinotece, gdzie widzowie zostaną zabrani w podróż po Azji Wschodniej, Południowej oraz Południowo-Wschodniej.

W ramach programu 13. edycji Pięciu Smaków pojawią się następujące sekcje:

Nowe Kino Azji – sekcja konkursowa, prezentująca jedenaście najnowszych i najodważniejszych filmów autorskich regionu. Sekcji tej zazwyczaj towarzyszą żywiołowe spotkania z gośćmi festiwalu i rozmowy dotyczące nie tylko pokazanych filmów, ale także współczesnej kultury, sztuki i kwestii społeczno-politycznych.
Japonia: Out of Focus – kino japońskich peryferii, sekcja prezentująca nowe pokolenie twórców, sięgających po nieobecne w głównym nurcie tematy i estetyki, mających niekonwencjonalne i śmiałe pomysły na wykorzystanie gatunkowych wzorców.
Retrospektywa filmów Fruit Chana, bezkompromisowego twórcy z Hongkongu, którego "Made in Hong Kong", w odrestaurowanej wersji, prezentowaliśmy na Pięciu Smakach 2 lata temu. Twórczość Fruit Chana to nie tylko wybitne filmy, ale także cenny dokument epoki i skomplikowanej relacja Hongkongu z Chinami, stanowiącej tło jego słynnych trylogii z końca lat 90.: trylogii transformacji i trylogii prostytucji. Jego filmy pozwalają zrozumieć specyfikę Hongkongu oraz emocje jego mieszkańców nie tylko na przełomie wieków, ale także dzisiaj, gdy ulice miasta stały się miejscem gorących protestów społecznych. Fruit Chan będzie gościem Pięciu Smaków i w trakcie Festiwalu poprowadzi Masterclass. Więcej informacji. Retrospektywa towarzyszyć premierze nowej książki filmowej pod red. Jagody Murczyńskiej, poświęconej w całości kinematografii Hongkongu. Spotkanie z autorami "Made in Hongkong. Kino czasu przemian" odbędzie się 16 listopada o 12.20 w Kino Muranów.
Mistrzowie – najnowsze filmy czołowych azjatyckich reżyserów, autorów od lat blisko związanych z festiwalem
Asian Cinerama – sekcja przygotowana we współpracy z Akademią Azjatyckich Nagród Filmowych prezentująca tytuły nagradzane na najważniejszych azjatyckich festiwalach oraz hity azjatyckiego box office'u. Filmy tej sekcji są wyznacznikiem trendów i tematów szczególnie ważnych dla azjatyckiej publiczności.

Obok seansów filmowych w trakcie Pięciu Smaków odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, w tym Akademia Azjatycka czyli cykl spotkań poświęconych tematom społeczno-kulturalnym i politycznym w Azji.

Cena biletów: 22 zł (normalny), 17 zł (zniżkowy obejmujący seanse przed godz.16:00 we wtorki, środki, czwartki oraz piątki), 15 zł (tani poniedziałek, czyli seanse w poniedziałek 18 listopada br.), 30 zł (uroczyste otwarcie) i 42 (Noc Zombie). Można je zakupić w kasie kin lub za pośrednictwem strony Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków.

Japonia: Out of Focus

Młode kino Japonii – nowi twórcy, śmiałe estetyki, niezależne spojrzenia i szaleństwo popkultury w najlepszym wydaniu. Wątkiem przewodnim przeglądu są japońskie peryferia - wszystko to, co umyka narracjom głównego nurtu.

And Your Bird Can Sing / Kimi no tori wa utaeru, reż. Sho Miyake, Japonia 2018, 106’

Nieco odklejony od rzeczywistości Boku pracuje w księgarni, podobnie jak Sachiko, niespecjalnie dbająca o ukrywanie romansu z szefem. Shizuo bezskutecznie szuka pracy, ponaglany przez emocjonalnie rozchwianą matkę. Dryfujących przez życie bohaterów połączą ukradkowe spojrzenia, nieudane randki, szczypta spleenu i migotliwy nastrój wszystkich nieprzespanych nocy.

15 listopada o godz. 18:45 (Kinoteka 1)

16 listopada o godz. 11:00 (Kinoteka 1)

Niebieska godzina / Blue Hour / Buru awa ni buttobasu, reż. Yuko Hakota, Japonia 2019, 92’

Trzydziestolatka w ogniu zawodowo-małżeńskich frustracji i spontaniczna podróż do rodzinnego domu: to pomysł ryzykowny, ale może właśnie najlepszy? Czarny humor i niespodziewane wzruszenia w błyskotliwym debiucie japońskiej reżyserki.

16 listopada o godz. 13:30 (Kinoteka 2)

17 listopada o godz. 16:00 (Kinoteka 1)

Jednym cięciem / Kamera o tomeru na! / One Cut of the Dead, reż. Shinichiro Ueda, Japonia 2017, 96’

Kolejny film o epidemii żywych trupów? Niby nic nowego, ale zrzędliwy reżyser zapodział się gdzieś na planie a ekipa... zaczyna podgryzać siebie nawzajem. Mikrobudżetowa produkcja, o fabule której najlepiej przed seansem wiedzieć jak najmniej, nieoczekiwanie dla wszystkich stała się w Japonii spektakularnym przebojem z ponad dwumilionową widownią.

16 listopada o godz. 21:30 (Kino Muranów)

Kwiaty zła / Aku no hana / Flowers of Evil, reż. Noboru Iguchi, Japonia 2019, 127’

Zafascynowany koleżanką Takao kradnie z szatni jej strój gimnastyczny. Zostaje jednak przyłapany przez Sawę, która nie zawaha się przed wykorzystaniem kompromitującej wiedzy do niecnych celów... Okrucieństwo młodości i miłosne intrygi z Baudelairem w tle.

13 listopada o godz. 20:30 (Kinoteka 1) + Q&A

14 listopada o godz. 14:30 (Kinoteka 2) + Q&A

Na całe życie / Kazoku e / Going the Distance, reż. Yujiro Harumoto, Japonia 2016, 117’

Małomówny trener boksu, jego miła narzeczona i potrzebujący wsparcia przyjaciel z dzieciństwa: bolesne dylematy dorosłości i trudniejsze niż walka na ringu przełamywanie emocjonalnych blokad. Dojrzały, przejmujący obraz, gorzko portretujący współczesną japońską rzeczywistość.

14 listopada o godz. 12:00 (Kino Muranów)

19 listopada o godz. 15:45 (Kino Muranów)

Niegrzeczna dziewczyna / JK ereji / Demolition Girl reż. Genta Matsugami, Japonia 2018, 88’

Nastolatka obarczona zbyt dużą odpowiedzialnością za utrzymanie rodziny szuka  sposobów na związanie końca z końcem - jeden z nich znajdzie w bardzo dziwnym zakątku branży erotycznej. Niekonwencjonalna opowieść o wewnętrznej sile i walce z przeciwnościami z charyzmatyczną Ayą Kitai w roli głównej.

15 listopada o godz. 16:00 (Kinoteka 1) + Q&A

16 listopada o godz. 16:00 (Kinoteka 2) + Q&A

Pan Long / Ryu san / Mr. Long, reż. SABU, Japonia 2017, 129’

Płatny zabójca o chmurnym spojrzeniu, pogubiona w życiu heroinistka i rozbrajająco uroczy chłopiec. Zaskakująco harmonijne połączenie efektownego kina gangsterskiego z pełnym ciepła kinem familijnym, okraszone apetyczną refleksją nad japońsko-tajwańskimi kulinariami.

14 listopada o godz. 17:30 (Kinoteka 1)

17 listopada o godz. 11:00 (Kino Muranów)

Spust / The Gun / Ju, reż. Masaharu Take, Japonia 2018, 97’

Niepozorny student przypadkiem znajduje przy drodze pistolet: staje się on amuletem dodającym pewności siebie - przynajmniej na początku. Stylowy nihilistyczny moralitet w czerni i bieli, z ukłonami w stronę Dostojewskiego i francuskiej nowej fali.

15 listopada o godz. 11:00 (Kinoteka 2)

17 listopada o godz. 13:45 (Kinoteka 1)

Zabierz mnie do Saitamy / Tonde Saitama / Fly me to Saitama, reż. Hideki Takeuchi, Japonia 2019, 107’

Odwieczna walka między Tokią a prowincjonalną Saitamą nabiera nowego rozmachu w szaleńczo kolorowej ekranizacji popularnej mangi: film oddaje pełną sprawiedliwość zuchwałej energii i estetycznym ekscesom pierwowzoru z lat 80., a brawurowe poczucie humoru doskonale przenosi się ponad kulturowymi granicami.

16 listopada o godz. 18:30 (Kinoteka 1)

20 listopada o godz. 16:00 (Kino Muranów)

Z kości powstałeś / Bone Born Bone, reż. Toshiyuki Teruya (Gori), Japonia 2018, 111’

Zaskakujący komediodramat z pogrzebem w tle. Tradycje Okinawy i skomplikowane rodzinne relacje w pozbawionym patosu, słonym i słonecznym jak morska bryza filmie zrealizowanym na dalekiej wyspie Aguni.

18 listopada o godz. 15:45 (Kino Muranów)

20 listopada o godz. 20:30 (Kino Muranów) – film zamknięcia

ŹRÓDŁA

Materiały prasowe

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Masakatsu Tagami – grafika i malarstwo

Bydgoszcz, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ul. Karola Szymanowskiego 3

[PATRONAT] Nihontō. Miecze z Japonii z kolekcji Muzeum Miecza Japońskiego Bizen Osafune

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Andrzej Wajda. Japoński notes. Z kolekcji Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

„Zostaw uchylone drzwi”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

[PATRONAT] Wchodzę w każdą rzeczywistość – wystawa Shinjiego Ogawy

Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (Galeria Beta), ul. Lipowa 4

W poprzek kultur. W krainie fantazji. Moje Harajuku

Warszawa, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

Ribeka Fujii / wystawa rysunku

Warszawa, Stacja Muranów ul. Gen. Andersa 13

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Asana Fujikawa & David Hockney. Postacie płynącego świata

Wrocław, OP ENHEIM, Plac Solny 4

Wystawa „Na Fali Hokusaia” w Muzeum Historii Katowic

Katowice, Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy