Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] DEMONICZNA JAPONIA. O DUCHACH I DEMONACH WCZORAJ I DZIŚ

Tsukumogami z Hyakki-Yagyō-Emaki; źródło: Wikimedia Commons

Warszawa, Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Aleje Ujazdowskie 51

Data wydarzenia: 28.11.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Ambasada Japonii w Polsce zaprasza na wykład dr Anny Zalewskiej – adiunkt w Katedrze Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie odbędzie się 28 listopada br. o godz. 17:30 i będzie ono poświęcone japońskim bakemonoyōkaitengukappom czy tsukumogami. Wstęp jest wolny, jednak obowiązują zapisy za pośrednictwem adresu mailowego: info-cul@wr.mofa.go.jp. 

Od najdawniejszych czasów Japonię zamieszkują nie tylko ludzie, ale i demony, duchy, bóstwa, potwory czy też zwierzęta obdarzone magicznymi mocami. Ten niezwykle barwny i bogaty panteon zabawia się straszeniem i oszukiwaniem ludzi na najróżniejsze sposoby, ale też zdarzało się, że obdarzał ich pouczeniami i różnymi korzyściami. Duchy czy demony zarówno pojawiają się w miastach czy wioskach, wśród siedzib ludzkich, jak i zamieszkują lasy i górskie ostępy, wyłaniają się z rzek i mórz.

W piśmiennictwie japońskim opowieści o istotach nadprzyrodzonych pojawiają się już ponad 1000 lat temu, a trochę później zaczęły powstawać ilustrowane zwoje przedstawiające niezwykłe wydarzenia i postaci. Już w zbiorze opowieści z początku XIII wieku można spotkać motyw „nocnego pochodu stu demonów” (hyakki yagyō), który później bardzo chętnie przedstawiano w zwojach, drzeworytach czy obrazach. Współcześnie te wszystkie niezwykłe istoty określane są zbiorczo słowem yōkai. Były wśród nich także przedmioty, gdyż wierzono, że rzeczy takie jak sprzęty domowe, naczynia czy instrumenty, jeśli przetrwały wiele lat, zyskiwały dusze i zaczynały żyć własnym życiem jako tsukumogami. Lisy, kitsune, i jenoty, tanuki, żyjące w lasach, znane były z tego, że uwielbiały zwodzić ludzi i nawet rywalizowały ze sobą, kto lepiej oszuka człowieka. Jedne i drugie umiały zmieniać postać, co wykorzystywały do swoich niecnych rozrywek.

W okresie Edo (1600–1868) powstawały liczne kaidan, czyli opowieści grozy. Bardzo popularne były nocne spotkania poświęcone snuciu stu opowieści, czyli hyaku monogatari, poświęconych, oczywiście, duchom i niezwykłym wydarzeniom. Twórcy drzeworytów w tym okresie również bardzo chętnie przedstawiali, i nawet sami wymyślali najróżniejsze yōkai, a szczególnie znane cykle im poświęcone stworzył Toriyama Sekien (1712–1788). Wszystkie te opowieści i wizerunki są chętnie wykorzystywane również dziś, przez rysowników komiksów, takich jak słynny Mizuki Shigeru (twórca postaci GeGeGe no Kitarō), czy w filmach animowanych i horrorach.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”.  

ŹRÓDŁA

Materiały prasowe

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Niezmiennie... Japonia – wystawa fotografii

Warszawa, Służewski Dom Kultury, ul. J. S. Bacha 15 (Galeria przy Kozach)

[PATRONAT] Impresje japońskie – wystawa w Gdańsku

Gdańsk, Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, al. Wojska Polskiego 8/10

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy