Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] ANDRZEJ WAJDA. JAPOŃSKI NOTES. Z KOLEKCJI MUZEUM MANGGHA

Grafika promująca wydarzeniel źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 21.11.2019 - 06.03.2020
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zaprasza na wystawę zatytułowaną „Andrzej Wajda. Japoński notes. Z kolekcji Muzeum Manggha”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 listopada br. o godz. 18:00, natomiast same prace będzie można oglądać do 6 marca 2020 roku. Rysunki i szkice Wajdy dają nam wyjątkową możliwość poznania ikony światowej kinematografii z nieco innej, bardziej osobistej perspektywy i dowiedzieć się nieco na temat fascynacji Andrzeja Wajdy Japonią.

„Myślę, że rysunki z Japonii są dla nas wszystkich bezcennym skarbem. Dla mnie lata naszych wspólnych podroży po tym niezwykłym i tak bliskim dla nas kraju, uwiecznione w rysunkach Andrzeja, są świadectwem nigdy niezapomnianych przeżyć. Przypominają wspólne zachwyty, zdumienia i podziw dla architektury, pejzażu sztuki Japonii. Rysunki z teatru nō – tak hermetycznego nawet dla współczesnych japońskich widzów, a równocześnie tak fascynującego niezrównaną zamkniętą formą. Szkice z czasu Jego pierwszej podróży do Japonii – z teatru lalkowego bunraku, gdzie postacie kuroko – widocznych pomocników lalkarzy – zainspirowały go do wprowadzenia takich postaci do spektaklu Biesy w Starym Teatrze w Krakowie.

Rysunki z teatru kabuki, gdzie mogliśmy podziwiać Tamasaburō Bandō w Jego niezrównanych kreacjach postaci japońskich heroin. Z teatru o repertuarze europejskim, gdzie Tamasaburō z niezrównanym talentem grał postacie ze znanych sztuk – jak Szekspirowska Julia, Lady Makbet i wiele innych. Z pierwszego spektaklu, w którym podziwialiśmy go w roli Damy Kameliowej i który zaowocował po kilku latach przedstawieniem i filmem Nastazja.

W jednej z rysowanych przez Niego świątyń kupiliśmy dachówkę, która może jeszcze tam służy i zamieniła taką samą – zniszczoną przez czas. Świadczy to o tak różnym stosunku do starych budowli w Japonii – ważna jest forma, a nie jak w Europie – materia zabytku.

Wspólny był nasz podziw dla stosunku Japończyków do natury. Rysunek przedstawiający starą wiśnię w ogrodzie w Atami, wiśnię żywą już tylko jedną gałęzią – podpartą, aby jeszcze jak najdłużej można było cieszyć się jej kilkoma kwiatami – był dla nas obrazem shintoistycznego stosunku do wszystkiego, co żyje. Niestety u nas dawno zostałaby wycięta. Podobnie jak zresztą teraz wiele zdrowych starych drzew. Dzięki rysunkom Andrzeja możemy zrozumieć Jego zachwyt i podziw dla Japonii.”

Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Źródło: Materiały prasowe

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”.

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

[PATRONAT] Niezmiennie... Japonia – wystawa fotografii

Warszawa, Służewski Dom Kultury, ul. J. S. Bacha 15 (Galeria przy Kozach)

[PATRONAT] Impresje japońskie – wystawa w Gdańsku

Gdańsk, Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, al. Wojska Polskiego 8/10

Prezentacja

„Wyznania mordercy” – pokaz w Kinie za Rogiem

Morawica, Kino za Rogiem, ul. Kielecka 9

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy