Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] ANDRZEJ WAJDA. JAPOŃSKI NOTES. Z KOLEKCJI MUZEUM MANGGHA

Grafika promująca wydarzeniel źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 21.11.2019 - 06.03.2020
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zaprasza na wystawę zatytułowaną „Andrzej Wajda. Japoński notes. Z kolekcji Muzeum Manggha”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 listopada br. o godz. 18:00, natomiast same prace będzie można oglądać do 6 marca 2020 roku. Rysunki i szkice Wajdy dają nam wyjątkową możliwość poznania ikony światowej kinematografii z nieco innej, bardziej osobistej perspektywy i dowiedzieć się nieco na temat fascynacji Andrzeja Wajdy Japonią.

„Myślę, że rysunki z Japonii są dla nas wszystkich bezcennym skarbem. Dla mnie lata naszych wspólnych podroży po tym niezwykłym i tak bliskim dla nas kraju, uwiecznione w rysunkach Andrzeja, są świadectwem nigdy niezapomnianych przeżyć. Przypominają wspólne zachwyty, zdumienia i podziw dla architektury, pejzażu sztuki Japonii. Rysunki z teatru nō – tak hermetycznego nawet dla współczesnych japońskich widzów, a równocześnie tak fascynującego niezrównaną zamkniętą formą. Szkice z czasu Jego pierwszej podróży do Japonii – z teatru lalkowego bunraku, gdzie postacie kuroko – widocznych pomocników lalkarzy – zainspirowały go do wprowadzenia takich postaci do spektaklu Biesy w Starym Teatrze w Krakowie.

Rysunki z teatru kabuki, gdzie mogliśmy podziwiać Tamasaburō Bandō w Jego niezrównanych kreacjach postaci japońskich heroin. Z teatru o repertuarze europejskim, gdzie Tamasaburō z niezrównanym talentem grał postacie ze znanych sztuk – jak Szekspirowska Julia, Lady Makbet i wiele innych. Z pierwszego spektaklu, w którym podziwialiśmy go w roli Damy Kameliowej i który zaowocował po kilku latach przedstawieniem i filmem Nastazja.

W jednej z rysowanych przez Niego świątyń kupiliśmy dachówkę, która może jeszcze tam służy i zamieniła taką samą – zniszczoną przez czas. Świadczy to o tak różnym stosunku do starych budowli w Japonii – ważna jest forma, a nie jak w Europie – materia zabytku.

Wspólny był nasz podziw dla stosunku Japończyków do natury. Rysunek przedstawiający starą wiśnię w ogrodzie w Atami, wiśnię żywą już tylko jedną gałęzią – podpartą, aby jeszcze jak najdłużej można było cieszyć się jej kilkoma kwiatami – był dla nas obrazem shintoistycznego stosunku do wszystkiego, co żyje. Niestety u nas dawno zostałaby wycięta. Podobnie jak zresztą teraz wiele zdrowych starych drzew. Dzięki rysunkom Andrzeja możemy zrozumieć Jego zachwyt i podziw dla Japonii.”

Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Źródło: Materiały prasowe

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”.

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Japońskie inspiracje – wystawa prac Katarzyny Sielskiej

Grodzisk Mazowiecki, Poczekalnia PKP – Przestrzeń Kulturze Przyjazna, ul. 1 Maja 4

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Asana Fujikawa & David Hockney. Postacie płynącego świata

Wrocław, OP ENHEIM, Plac Solny 4

Wystawa „Na Fali Hokusaia” w Muzeum Historii Katowic

Katowice, Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9

Prezentacja

Kimono Fashion Show – 3. edycja

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Koncerty

[PATRONAT] MUCC z koncertem w Warszawie

Warszawa, Proxima, ul. Żwirki i Wigury 99 A

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy