Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] „BOKU” | PERFODRAM WG POWIEŚCI HARUKIEGO MURAKAMIEGO

Grafika promująca wydarzenie autorstwa Tomasza Kawełczyka; źródło: Materiały organizatora

Łódź, Teatr Szwalnia, ul. Andrzeja Struga 90

Data wydarzenia: 13.12.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Teatr Szwalnia zaprasza na perfodram oparty na motywach powieści Harukiego Murakamiego.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 13 – 18 grudnia o godz. 19:00. Perfodram zatytułowany „Boku” jest oparty na motywach powieści „Słuchaj pieśni wiatru”, „Flipper roku 1973”, „Przygoda z owcą” i „Tańcz, tańcz, tańcz” Harukiego Murakamiego w tłumaczeniu Anny Zielińskiej-Elliot. Dedykowany jest widzom powyżej 16 lat. Wstęp wolny, lecz obowiązuje rezerwacja miejsc: promocja@teatrszwalnia.pl (ilość miejsc jest ograniczona).

„Zwykle trudno opowiedzieć o tym, o czym naprawdę chce się opowiedzieć”.

Masz w sercu pętlę, która zaciska się z każdym oddechem. Masz też pokój, w którym wszystko odpowiednio się łączy. Trzy opowieści, jeden narrator. Poszukujący odpowiedzi Szczur, Kiki – dziewczyna o niezwykłych uszach i tajemniczy Człowiek-Owca. Ich drogi się przecinają, tworzą sieć połączeń, tablicę rozdzielczą. Narrator (boku) przeżywa nieustanną podróż – w głąb siebie, swojej przeszłości, na granicę życia i śmierci – aby odzyskać to, co zostało utracone. Perfodram jest eksperymentalną formą teatralną balansującą pomiędzy performansem i monodramem. „Boku” to trzy warianty historii, które łączy zawsze ten sam początek i koniec. Rdzeń opowieści wiąże się z losem bohatera: Szczura, Kiki lub Człowieka-Owcy. Performer i widz nie mają pojęcia, z jakim wariantem przyjdzie im się zmierzyć.

Słowo boku (僕) w języku japońskim oznacza zaimek pierwszej osoby, używany zwyczajowo przez młodych mężczyzn. Bezimienny narrator skrywa się w cieniu innych, według niego ważniejszych bohaterów, o których ma obowiązek opowiedzieć. „Boku” podejmuje problem utraty, samotności, wyobcowania oraz balansowania między tym, co rzeczywiste
i nierzeczywiste.

dramaturgia: Katarzyna Skręt

konsultacja artystyczna: Ewa Łukasiewicz

grafiki: Patrycja Terciak

opracowanie graficzne: Tomasz Kawełczyk

​Narrator: Katarzyna Skręt

Szczur: Jakub Stanek (głos)

Kiki: Patrycja Terciak (głos)

Człowiek-Owca: Grzegorz Mikołajczyk (głos)

Plakat autorstwa Tomasza Kawełczyka; źródło: Materiały prasowe

ŹRÓDŁA

Materiały prasowe

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy