Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura W KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI – DUET POLSKO-JAPOŃSKI DUO TORI

Duo Tori; źródło: Materiały organizatora

Sosnowiec, Salon Paderewskiego, ul. Żytnia 8

Data wydarzenia: 22.11.2019
Opracowanie: Krystian Karolak

Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu zaprasza na koncert polsko-japońskiego duetu Duo Tori.

Wydarzenie odbędzie się 22 listopada br. o godz. 19:30. W programie duetu, w skład którego wchodzi Rinko Yoshino i Alicja Molitorys, znajdą się utwory polskie oraz japońskie. Bilety (w formie cegiełki) w cenie 50 zł można rezerwować pod nr telefonu widniejącym na facebookowej stronie wydarzenia lub zakupić w Cafe Pogoń (ul. Władysława Reymonta 12). 

Rinko Yoshino – jest wszechstronną artystką, kompozytorką. Zafascynowana tradycyjną sztuką japońską zgłębiła tajniki tańca i śpiewu w szkole Bando, wciąż poszerza kolekcję instrumentów perkusyjnych oraz… wachlarzy, a jej kaligrafia zachwyca precyzją. Z wykształcenia pianistka, na fortepianie zaczęła grać bardzo wcześnie, bo już w wieku 4 lat. Po skończonych studiach w Kunitachi College w Tokio, kontynuowała naukę w Musikhögskolan w szwedzkim Malmö. Po studiach Rinko Yoshino sporo podróżowała po świecie. Od roku 2001 pracowała jako akompaniatorka na Uniwersytecie w Montrealu. Podczas pobytu w Kanadzie nawiązała współpracę z tenorem Alain Nonat. Francusko-kanadyjski śpiewak zaproponował jej pozycję oficjalnej akompaniatorki podczas lekcji mistrzowskich oraz konkursach wokalnych w Czechach. Wystąpili wspólnie podczas galowego koncertu w Operze Narodowej w Pradze. W latach 2003-2004 pracowała w L’Opera Royal de Wallonie w Liège w Belgii. W 2005 roku wróciła na stałe do Japonii i podjęła pracę w szkole w prefekturze Mie. Wykorzystując swoje międzynarodowe kontakty regularnie organizuje koncerty w swoim rodzinnym mieście.

Alicja Molitorys – od lat łączy działalność koncertową i pedagogiczną. Występuje jako solistka i kameralistka, lecz jej pasją jest także propagowanie muzyki wśród dzieci i młodzieży. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fletu prof. Mariana Katarzyńskiego. Swe zainteresowanie muzyką współczesną pogłębiła podczas rocznego stypendium w szwedzkim Malmö pod kierunkiem prof. Andersa Ljungar-Chapelon.
Z Orkiestrą Muzyki Nowej związana jest od czasów studenckich. Brała wielokrotnie udział w ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Warszawska Jesień, Beijing Modern Music w Pekinie (Chiny), Musica Polonica Nova oraz Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Hindsgavl Music Festival (Dania), Melos-Ethos w Bratysławie, Aksamitna Kurtyna oraz Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich w Krakowie, Poznańska Wiosna. Od 2004 roku artystka współtworzy zespół Lorien Trio, wraz z altowiolistkę Aleksandrą Batog oraz harfistką Agnieszkę Kaczmarek-Bialic. Wraz z triem harfowym Alicja Lizer-Molitorys prezentowała się na różnorodnych scenach w Polsce oraz w Chinach, Turcji i na Litwie. Wielu młodych kompozytorów, nie tylko polskich, dedykowało Lorien Trio swoje utwory.

Duo Tori – Artystki poznały się podczas studiów na Akademii Muzycznej w szwedzkim Malmö. W roku 1999 artystki pierwszy raz wystąpiły wspólnie na koncercie w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od tego czasu utrzymują ze sobą kontakt, a w ostatnich latach wspólnie koncertują zarówno w Polsce, jak i w Japonii. Podczas ostatnich wizyt Rinko Yoshino w Polsce artystki koncertowały w Katowicach, Bytomiu (2012), Jaworznie i Imielinie (2014), Krakowie, Baranowie Sandomierskim, Krasiczynie i Krośnie (2015) a także w Jarosławiu, Krakowie i Bytomiu (2017). Ich występy spotkały się z gorącym przyjęciem publiczności. W lutym 2013 roku Alicja Molitorys została zaproszona do Japonii. Miasta, w których artystki wspólnie koncertowały to: Nagoya, Yokkaichi i Toyota. Po raz drugi artystki koncertowały wspólnie w Japonii w listopadzie 2014r. Wystąpiły w Paramita Museum, Tsu oraz Suzuki. W roku 2016 r. artystki koncertowały ponownie w Tsu i Nagoyi, a także w Osace. Dwa lata później Duo Tori wystąpiło w Nagoya, Tsu , Hamamatsu, oraz Kariya. Oprócz koncertów polska flecistka dawała lekcje mistrzowskie w Nagoyi (Studio Fletowe Muramatsu) oraz Yokkaichi.

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy