Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] NIHONTŌ. MIECZE Z JAPONII Z KOLEKCJI MUZEUM MIECZA JAPOŃSKIEGO BIZEN OSAFUNE

Zdjęcie promujące wystawę; źródło: Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej „Manggha”

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Data wydarzenia: 23.11.2019 - 01.03.2020
Opracowanie: Krystian Karolak

Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej „Manggha” zaprasza na wystawę mieczy z Japonii zatytułowaną „Nihontō. Miecze z Japonii z kolekcji Muzeum Miecza Japońskiego Bizen Osafune”.

Wernisaż odbędzie się 22 listopada br. o godz. 18:00, natomiast wystawę będzie można oglądać do 1 marca 2020 roku. Wstęp jest możliwy w ramach zakupionego biletu w kasie Muzeum. 

Wystawa, której otwarcie zbiegnie się z obchodami jubileuszu 25-lecia Muzeum Manggha, poświęcona będzie arcydziełom militarnej sztuki japońskiej z jednego z głównych ośrodków kucia miecza w Japonii – Bizen Osafune. Od najwcześniejszych czasów niezwykłe walory japońskich mieczy powodowały, że podziwiane je i wysoko ceniono. Umiejętności techniczne i staranność wykonania stworzyły wyjątkowy przedmiot, stanowiący nie tylko świetną broń, ale i dzieło sztuki. Od wieków broń ta dla Japończyków niesie w sobie duchową treść i religijne znaczenie: uchodzi za cesarskie insygnium władzy; stanowi symbol rycerskich cnót, honoru, odwagi i wierności. Wysłanie za granicę – po raz pierwszy w historii! – tak znaczącej grupy obiektów białej broni japońskiej jest wydarzeniem wielkiej wagi. Strona japońska chce w ten sposób godnie uczcić 100-lecie relacji polsko-japońskich oraz, jak twierdzi inicjator wystawy, pana Shuichi Shirahige, Dyrektor Muzeum Miecza Japonskiego Bizen Osafune: „Poprzez pokazanie kultury i tradycji japońskiej na przykładzie mieczy z Bizen, pragniemy, abyśmy przez porównanie kodeksów samurajskiego rycerskiego, polskiej szabli i miecza japońskiego, mogli uświadomić sobie swoją własną kulturę…”.

Na niniejszej wystawie będzie można obejrzeć 37 mieczy z Japonii, pochodzących z różnych okresów chronologii miecza japońskiego: kotō (794–1596) – okresu „dawnego miecza”, gdy powstało bardzo wiele okazów traktowanych do dziś jako niezrównane arcydzieła i wzór dla współczesnych mieczników, poprzez przykłady z kolejnych epok: shintō (1596–1780) − okresu „nowożytnego miecza”, shin shintō (1780–1877) − okresu „nowego nowożytnego miecza”, gendaitō (1877–1945) – okresu „współczesnego miecza” aż po shinsakutō (czasy po roku 1945) – okresu „mieczy na nowo wykonanych”, kiedy artyści miecznicy, szukając często wzorców w przeszłości, starają się, by wysokie umiejętności i znawstwo dawnych mistrzów nie uległy zapomnieniu.

Muzeum „Manggha” do tej pory kilkakrotnie prezentowało miecze i inne militaria japońskie w oparciu o polskie kolekcje muzealne i bogate zbiory prywatne. Tym razem po raz pierwszy mamy okazję wystawić 40 egzemplarzy niezwykle cennych ostrzy z Muzeum Bizen Osafune, uzupełnionych o wyroby współczesnych mieczników. Pozwoli to pokazać ciągłość tradycji japońskiego miecza, która trwa nieprzerwanie od dwunastu wieków. Ekspozycję wzbogacą pokazy i warsztaty prowadzone przez mistrzów płatnerstwa i sztuk walki.

Źródło: Materiały prasowe

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym dziennika „Japonia-Online”.

ŹRÓDŁA

Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej „Manggha”

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Japońskie inspiracje – wystawa prac Katarzyny Sielskiej

Grodzisk Mazowiecki, Poczekalnia PKP – Przestrzeń Kulturze Przyjazna, ul. 1 Maja 4

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Asana Fujikawa & David Hockney. Postacie płynącego świata

Wrocław, OP ENHEIM, Plac Solny 4

Wystawa „Na Fali Hokusaia” w Muzeum Historii Katowic

Katowice, Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9

Prezentacja

Kimono Fashion Show – 3. edycja

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Koncerty

[PATRONAT] MUCC z koncertem w Warszawie

Warszawa, Proxima, ul. Żwirki i Wigury 99 A

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy