Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura [PATRONAT] WOKÓŁ RÓŻNYCH WYMIARÓW KINA JAPOŃSKIEGO

Grafika promująca wydarzenie; źródło: Materiały organizatora

Cała Polska

Data wydarzenia: 10.12.2020
Opracowanie: Krystian Karolak

Forum Filmu Japońskiego oraz Międzywydziałowe Koło Filmoznawców i Medioznawców UAM zapraszają na wykłady specjalistów dotyczące różnych aspektów kina japońskiego.

W dniach 10 – 11 grudnia br. odbędą się wykłady w formie zdalnej, które dotyczyć będą różnych aspektów kina japońskiego. Wydarzenie został objęte patronatem medialnym „Japonii-Online”. Poniżej prezentujemy harmonogram poszczególnych wystąpień:

Marcin Krasnowolski (10 grudnia 19:00) – „Czy z pasji do kina azjatyckiego można uczynić sposób na życie? Pomysły i strategie” (link do rejestracji)

W jaki sposób możesz przekuć swoją pasję do kina azjatyckiego na coś więcej? Gdzie szukać możliwości rozwoju? Co oferują festiwale filmowe (takie jak Pięć Smaków), a co media tradycyjne i cyfrowe?Praktyczny wykład wskazujący na konkretnych przykładach parę ścieżek, którymi może podążyć każdy, kto chciałby poświęcić swoje życie zawodowe (a przynajmniej jego część) tak niszowej w Polsce sprawie jak kinematografie azjatyckie.

Łukasz Mańkowski (11 grudnia 17:00) – „Miasto jak książka, pisz na jego nieograniczonych marginesach. Obraz miejskiej kontrkultury u Shūjiego Terayamy” (link do rejestracji

Shūji Terayama był jedną z najciekawszych postaci japońskiej awangardy. Poza licznymi sztukami teatralnymi, które doczekały się kontrowersyjnych inscenizacji, tworzył też poezję czy słuchowiska radiowe, a polska widownia zapewne kojarzy go z twórczością filmową. To właśnie w niej manifestował japońskie tu-i-teraz końca lat 60. Jazz i psychodelia, graffiti i boks - to kontrkulturowy anturaż Terayamy, artysty, który zabiera widza w labirynt własnych odbić, wspomnień i doświadczeń, otacza go kwasową opieką i przewodzi mu w odysei po utraconą niewinność. A w centrum wszystkiego - miasto i ulica, które składają się na całość performatywnej układanki; miasto, które służy Terayamie jako tekst, ale i polityczny krajobraz; i wreszcie, miasto, które jest niczym otwarta książka, a marginesy trzeba przecież zapełnić - najlepiej eksperymentalną formą. W wykładzie poświęconym miejskiej tkance filmów Terayamy, wspólnie przyjrzymy się, jakim powietrzem oddychali młodzi, jaki dym wydychali; posłuchamy dźwięków ulic i rewolucji, manifestów, w których wciąż odnaleźć można cząstkę aktualności. Rzućcie zatem książki, przyjdźcie na wykład!

dr Dawid Głowni (11 grudnia 19:00) – „Ludzie z żelaza: japoński filmowy cyberpunk” (link do rejestracji)

Prelekcja poświęcona będzie wykształconemu na przełomie lat 80. i 90. XX wieku japońskiemu cyberpunkowi. Najpierw przyjrzymy się różnicom między zachodnim a japońskim cyberpunkiem i wskażemy na charakterystyczne cechy tego drugiego – od koncentracji na motywie zacierania granic między człowiekiem i maszyną po sensoryczny atak na widzów ze strony twórców. Później przejdziemy do poszczególnych filmów, koncentrując się na najważniejszych filmach zaliczanych do japońskiego cyberpunku. Bezdyskusyjną gwiazdą spotkania będzie Shinya Tsukamoto – twórca kultowego filmu „Tetsuo: Człowiek z żelaza”, uznawanego za kluczową pozycję z nurtu japońskiego filmowego cyberpunku.

ŹRÓDŁA

Strona wydarzenia na Facebooku

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Wystawa „Kimono – forma, wzór, rzecz do noszenia”

Toruń, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

Warsztaty

[PATRONAT] Japońskie inspiracje dla seniorów

Warszawa, Fundacja Pompka, ul. Narbutta 46/48 lok. 51

Festiwale

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy