Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura ZASMAKUJ W ŚWIECIE ORIENTU

źródło: www.muzeum.torun.pl (podstrona Kamienicy pod Gwiazdą)

Toruń, Kamienica pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

Data wydarzenia: 01.01.2015 - 31.12.2021
Opracowanie: Katarzyna Rybak

W pięknej XIII-wiecznej kamienicy na toruńskim rynku czeka na odwiedzających kolekcja sztuki azjatyckiej.

***WYSTAWA STAŁA***

Podstawą ekspozycji jest kolekcja kompletowana w latach 1966 do 1970, z darów Tadeusza Wierzejskiego. Dzięki jego wkładowi, w Kamienicy pod Gwiazdą można oglądać ciekawe zabytki, między innymi z Japonii, Chin, Wietnamu, Tajlandii czy Korei. Prawie połowa kolekcji prezentowana jest na stałej wystawie zatytułowanej „Świat Orientu”. Niestety, ze względów konserwatorskich, zabytki papierowe, zdobione laką, i tkaniny są wyłączone z ekspozycji. Bilet normalny można nabyć w cenie 8 zł, a bilet ulgowy – 5 zł. W środy wstęp jest bezpłatny.

W skład kolekcji wchodzą zarówno wyroby ceramiczne, z kamieni półszlachetnych, obrazy, drzeworyty, brązy czy tkaniny.

Przed wejściem do jednej z sieni stoją dwa lwy pochodzące z XVII w., które według tradycji chińskiej i japońskiej służą jako strażnicy świątyń i urzędów.

Z uzbrojenia mamy szansę zobaczyć chociażby włócznię naginata oraz japoński muszkiet lontowy, przejęty w XVI w. od Europejczyków. Genialnymi, choć niewielkimi dziełami sztuki zdobniczej, są jelce tarczowe do mieczy zwane tsuba, czy też kozuki – rękojeści sztyletów.

Wielbicieli posągów ucieszy widok rzeźby buddyjskiej tudzież ekspozycja drobnych rzeźb wykonanych z drewna, alabastru i innych kamieni, które wystawiono w holu I piętra.

Jedną z ważniejszych części wystawy jest ceramika. Wśród japońskiej części przeważają wyroby typu Inari, z miejscowości Arita. Produkowano je od drugiej połowy XVII w., dla europejskiego rynku zbytu. Król August II Mocny kolekcjonował porcelanę, a jego zbiór należał do największych i najbardziej liczących się w Europie. W toruńskich zbiorach znajdują się cenne naczynia posiadające numery inwentarzowe osławionej drezdeńskiej kolekcji króla.  

Co może być nieco zaskakujące, na podwórzu budynku ulokowano ogród orientalny.
Japończycy znani są z zamiłowania do estetycznego planowania ogrodów, będącego wyrazem ich wyrafinowanego pojęcia sztuki i stanowiącego ważny element kultury japońskiej. W ogrodzie odnajdziemy rośliny, takie jak: bambus, sosnę pospolitą, sosnę drobnokwiatową, jałowiec sabiński, azalie, klon palmowy, karmnik czy macierzankę. To doskonałe miejsce, żeby oderwać się na chwilę od zgiełku miasta i znaleźć w sobie wewnętrzny spokój. Małe latarnie, alejka wśród roślin z głazami i kamiennymi płytami oddają typowy dla japońskich ogrodów układ przestrzenny. Ogród otrzymał I nagrodę w XIV Konkursie Prezydenta Miasta Torunia „TORUŃ OGRODEM 2013” w kategorii Tereny zielone o powierzchni powyżej 50 m² w miejscach użyteczności publicznej.

żródło: muzeum.torun.pl

ŹRÓDŁA

strona Muzeum Okręgowego w Toruniu

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Tatsuno Art Project

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

7 rzeczy japońskich

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków

Ajnowie w Żorach

Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2

Film

Projekcja filmu „Hokusai”

Katowice, Kinoteatr Rialto‎, ul. Św. Jana 24

Spotkanie

Bajkowe niedziele w Muzeum Manggha

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Konferencje

O Bronisławie Piłsudskim na konferencji naukowej w Krakowie

Kraków, Muzeum Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy