Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura INTERDYSCYPLINARNY FESTIWAL SZTUKI I KULTURY JAPONII BUDO GALA 2013

Festiwal Budo Gala 2013

Racibórz

Data wydarzenia: 12.10.2013 - 20.10.2013

Pełen wystaw, warsztatów i prelekcji festiwal pod patronatem dziennika Japonia-Online!

Do Raciborza ponownie zawitają światowej sławy mistrzowie tradycyjnych sztuk walki. W restauracjach serwowane będą specjały Kraju Kwitnącej Wiśni, a placówki kulturalne i oświatowe zorganizują warsztaty, wystawy i prelekcje. Wszystkie te atrakcje odbędą się w ramach II Interdyscyplinarnego Festiwalu Kultury i Sztuki Japonii. Na BUDO GALĘ 2013 zapraszamy między 12 a 20 października.

 

Materiały organizatora
 

Zobacz plakat w pełnym rozmiarze 

Racibórz ponownie zamieni się w Japonię
Festiwal BUDO GALA 2013

- Japonia to nie tylko sztuki walki, ale przede wszystkim niepowtarzalna kultura, sztuka i filozofia. O tym, jak piękny i fascynujący jest ten kraj wiedzą tylko ci, którzy tam byli. Taka podróż sporo kosztuje i nie każdego na nią stać. Dlatego choć na tydzień postanowiłem przenieść ten cudowny kraj do Raciborza - mówi sensei Jacek Ostrowski, prezes Polskiej Organizacji Aikido, pomysłodawca i organizator Interdyscyplinarnego Festiwalu Kultury i Sztuki Japonii BUDO GALA 2013.

Pokazy, warsztaty, wystawy, japońska samoobrona
Pierwsza edycja Festiwalu miała miejsce w ubiegłym roku. Tegoroczna odsłona BUDO GALI rozpocznie się 12 października i potrwa do 20 dnia tego miesiąca. Dla mieszkańców Raciborza oraz gości, którzy w tym czasie odwiedzą to miasto przygotowano szereg atrakcji różnego typu - Na pewno nie zabraknie imprez, które choć na chwilę przeniosą raciborzan do Kraju Kwitnącej Wiśni. Program obejmuje wystawy, warsztaty, wykłady, a także imprezy o charakterze rozrywkowym. Głównym punktem Festiwalu są warsztaty ze światowej sławy mistrzami sztuk walki oraz pokazy ich umiejętności- podkreśla Jacek Ostrowski dodając, że program obejmuje zajęcia dla wszystkich, bez względu na wiek i stopień znajomości Japonii.

Największe show - Budo Gala, czyli pokazy światowej sławy mistrzów w m.in. Aikido, Kendo, Ju-Jutsu, Karate, czy Jodo odbędzie się w sobotni wieczór (19 października) w Arenie Rafako.
Swoje umiejętności zaprezentuje wówczas m.in. shihan Sylvain Guintard. Będzie to pierwsza wizyta francuskiego mistrza w naszym kraju. Informacje o wszystkich mistrzach, którzy wystąpią na Gali można znaleźć na
stronie internetowej festiwalu. .

Od poniedziałku (14 października) do czwartku (17 października) w Arenie Rafako odbywać się będą zajęcia z samoobrony japońskiej dla kobiet. Z kolei w weekend (19-20. października) miłośnicy sztuk walki będą mieli okazję poćwiczyć pod okiem mistrzów podczas warsztatów. Co ważne, nie ma żadnych barier wiekowych, kimono (choć mile widziane) także nie jest wymagane. Oznacza to, że każdy – nawet ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia ze sztukami walki (takimi jak aikido, judo, iaido, jujutsu, karate, czy kendo) może z tej propozycji skorzystać.
Organizatorzy Festiwalu nie zapomnieli także o najmłodszych. Z myślą o nich przygotowano m.in. darmowe
zajęcia „Mój pierwszy krok”, podczas których dzieci będą miały okazję poćwiczyć z mistrzami.
Impreza non-profit i akcje charytatywne
BUDO GALA ma charakter non-profit, jej organizatorzy nie czerpią korzyści finansowych z Festiwalu. Wydarzenia organizowane w jego ramach są darmowe i mają otwarty charakter. Wyjątek stanowią trzydniowe warsztaty z mistrzami. Opłata za te zajęcia (symboliczna suma) pokrywa część kosztów organizacyjnych. Charakter imprezy sprawia, że jej zorganizowanie to zarówno wysiłek logistyczny, jak i finansowy. Dla Jacka Ostrowskiego jest jednak oczywiste, że festiwal (poza wymiarem kulturalnymi, czy edukacyjnymi) powinien być także sposobnością do pomagania potrzebującym. – W organizację BUDO GALI zaangażowało się wiele osób, bez ich pomocy festiwal nie mógłby się odbyć. Charytatywna licytacja daje nam możliwość podzielenia się tą dobrą energią z innymi – podkreśla organizator raciborskiego festiwalu.
BUDO GALI towarzyszą dwie akcje charytatywne. Całkowity dochód z nich uzyskany zostanie przekazany na rehabilitację i zakup potrzebnego sprzętu (m.in. nowego wózka) dla Kuby Karwańskiego. 16-letni raciborzanin od urodzenia cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe.

Z myślą o nim odbędzie się aukcja przedmiotów przekazanych przez instytucje, sportowców i osoby prywatne (do wylicytowania jest m.in. oryginalny miecz z damasceńskiej stali).
Drugą akcją towarzyszącą Festiwalowi jest przedsięwzięcie pod nazwą „
9 ton zakrętek”. Celem tej inicjatywy jest zebranie tytułowych 9 ton plastikowych zakrętek. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na subkonto Kuby.

Program imprezy, szczegóły dostępne tutaj

12-20.10.2013 Imprezy poświęcone Japonii

Wydarzenia towarzyszące różnego typu (kulturalne i rozrywkowe). Między innymi:


- d
egustacja potraw japońskiej kuchni,


- wystawa reprodukcji drzeworytów Kono Bairei,


- „
Japonia na wesoło” z Crazy Club,


- bieg w „japonkach”,


- święto Sumi-e; tradycyjne
malarstwo japońskie sumi-e przybliży Mariusz Szmerdt (wystawa prac artysty, warsztaty, wykład),


- warsztaty poświęcone japońskim szachom Shogi,


- zajęcia z japońskiej samoobrony,
- spotkanie z dr Stefanią Markowską-Skowron, która wygłosi wykład pt. „Ciężkie życie samuraja, czyli blaski i cienie Drogi Wojownika”,


18-20.10.2013 (piątek-niedziela) Warsztaty z mistrzami sztuk walki

Szczegóły tutaj

19.10.2013 (sobota) BUDO GALA 2013
I Dziecięca BUDO GALA – występy dziecięcych grup uprawiających sztuki walki. Młodzi, ale pełni entuzjazmu zawodnicy już teraz mogą pochwalić się imponującymi umiejętnościami.
BUDO GALA 2013 – Pokazy światowej klasy mistrzów sztuk walki, których występy podzielone zostały na dwie części. W pierwszej mistrzowie zaprezentują swoje umiejętności przy pełnym oświetleniu, bez dodatkowego podkładu muzycznego. Drugiej części pokazów towarzyszyć będą efekty świetlne i muzyczne, czyniące je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

20.10.2013 (niedziela) 13.00-14.00 „Mój pierwszy krok”

Spotkanie z mistrzami na macie – bezpłatne zajęcia dla dzieci.

Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki i Kultury Japonii Budo Gala 2013 odbędzie się między 12. a 20. października w Raciborzu. Festiwal w pełni poświęcony kulturze i sztuce Kraju Kwitnącej Wiśni. Podczas BUDO GALI odbędą się zajęcia z największymi mistrzami sztuk walki, poza tym w ramach festiwalu zorganizowane zostaną warsztaty, wystawy i prelekcje. Program imprezy jest dostępny TUTAJ.
Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują Ambasada Japonii w Polsce, Prezydent Miasta Racibórz oraz Starosta Powiatu Raciborskiego.
Patronat medialny: magazyny „Sztuki Walki”, „Torii- Japonia znana i nieznana” oraz internetowy dziennik "Japonia-Online".

ŹRÓDŁA

Budo Gala strona
Budo Gala facebook

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Japońskie inspiracje – wystawa prac Katarzyny Sielskiej

Grodzisk Mazowiecki, Poczekalnia PKP – Przestrzeń Kulturze Przyjazna, ul. 1 Maja 4

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Asana Fujikawa & David Hockney. Postacie płynącego świata

Wrocław, OP ENHEIM, Plac Solny 4

Wystawa „Na Fali Hokusaia” w Muzeum Historii Katowic

Katowice, Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9

Prezentacja

Kimono Fashion Show – 3. edycja

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

Koncerty

[PATRONAT] MUCC z koncertem w Warszawie

Warszawa, Proxima, ul. Żwirki i Wigury 99 A

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy