Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura "MALARSTWO I KALIGRAFIA JAPOŃSKA" MARIUSZA GOSŁAWSKIEGO

Japońskie Inspiracje

Wrocław, Hala Targowa

Data wydarzenia: 27.09.2013 - 19.10.2013

Wystawa prac Mariusza Gosławskiego – „Malarstwo i Kaligrafia Japońska”, wykonanych zgodnie z zasadami estetyki japońskiej. Pod patronatem Japonii-Online!

Zapraszamy na niezwykłą wystawę prac Mariusza Gosławskiego – „Malarstwo i Kaligrafia Japońska”. Na wernisażu zaprezentowane będą tradycyjne formy sztuki japońskiej. W trakcie wystawy będziemy mieli okazję podziwiać monochromatyczne obrazy (sumi-e) oraz kaligrafie (shodō).

Wernisaż odbędzie się 27. września (w piątek), o godz. 17.00 w Galerii Mieszczańskiej we Wrocławiu - Hala Targowa, ul. Piaskowa 17,piętro 1, lok. 161A.

Podczas wernisażu odbędzie się pokaz tradycyjnego malarstwa sumi-e.

Malarstwo japońskie sumi-e przywędrowało z Chin do Kraju Wschodzącego Słońca w średniowieczu dzięki mnichom buddyjskim. Jego estetyka charakteryzuje się prostotą wykonania, liczba użytych barw jest bardzo ograniczona – początkowo dozwolony był jedynie czarny, potem stopniowo zezwolono na odcienie szarości, rzadkością są natomiast jakiekolwiek inne kolory.  Dzieła tworzono tuszem na papierze, dążono do tego, by jednym pociągnięciem pędzla uzyskać tylko jedną kreskę. Zasada ta powstała przede wszystkim ze względu na delikatność materiału – jakiekolwiek poprawki mogły jedynie zaburzyć piękno dzieła, na którym każda kreska czy kropka miała dobrze przemyślany kształt oraz szczególne miejsce w kompozycji.

Artyści inspiracji dla swych dzieł szukają w naturze oraz wśród ludzi, głównymi motywami są zwierzęta, rośliny, krajobrazy, a także sceny z życia. W malarstwie sumi-e odnajdujemy wiele wątków buddyjskich, niezwykle ważna jest prostota przekazu, harmonia, ale również ekspresja czyniona przy pomocy czerni i bieli, pozwalająca rozwinąć wyobraźnię artysty, a także, co jest szczególnie ważne wśród kultur Wschodu, umożliwia samodoskonalenie się poprzez ćwiczenia.

Malarstwo i kaligrafia japońska dalej mnie fascynuje, rozwija manualnie i duchowo, pozwala zapomnieć u „jutrze” a być „tu i teraz”, oddać się medytacji i zastanowieniu nad rzeczywistością wybiegającą poza ludzki umysł.

Autor dzieł prezentowanych na wystawie od wielu lat fascynuje się kulturą Dalekiego Wschodu. Zaczęło się niewinnie od filmów z Brusem Lee i oglądania sztuk walki, później oczarowanie pojawiło się wraz z obejrzeniem filmu „Shogun” Jamesa Clavell’sa, który zaskakiwał pięknem i szczegółowością scenografii. Potem przyszły własne eksperymenty z kulturą – pierwsze origami, nauka języka japońskiego, ikebana, bonsai.

Więcej informacji o twórczości Mariusza Gosławskiego można znaleźć na jego stronie internetowej http://japonskie-inspiracje.blogspot.com/

ŹRÓDŁA

Japońskie Inspiracje
Galeria Mieszczańska
Instytut Studiów Azjatyckich

POLECANE WYDARZENIA

Wystawy

Counting Memories – Chiharu Shiota

Katowice, Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Asana Fujikawa & David Hockney. Postacie płynącego świata

Wrocław, OP ENHEIM, Plac Solny 4

Wystawa „Na Fali Hokusaia” w Muzeum Historii Katowic

Katowice, Muzeum Historii Katowic, ul. ks. J. Szafranka 9

Prezentacja

Kimono Fashion Show – 3. edycja

Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy