Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju OBURZENIE OPOWIADANIEM MURAKAMIEGO

JDP

07.02.2014 | 12:25
Opracowanie: Katarzyna Kula

Mieszkańcy Nakatonbetsu – miasteczka na północy wyspy Hokkaido – wyrazili poirytowanie tym, jak autor przedstawił ich w swej najnowszej noweli. Żądają wyjaśnień od wydawcy opowiadania.

W grudniu 2013 roku czasopismo „Bungeishunju” opublikowało dzieło Harukiego Murakamiego o tytule nawiązującym do jednej z piosenek The Beatles. Drive My Car – Onna no Inai Otokotachi (ang. Drive My Car – Men Without Women) wzbudziło jednak oburzenie członków rady miasta, w którym rozgrywa się akcja opowiadania. Uważają oni, że przedstawiony tam obraz mieszkańców Nakatonbetsu jest przekłamany. Jak mówi Shuichi Takai, przewodniczący rady, członkowie zastanawiają się, jak redaktorzy „Bungeishunju” mogli pozwolić na pojawienie się obraźliwego według nich tekstu w druku.

24-stronicowe opowiadanie Murakamiego przytacza serię rozmów pomiędzy aktorem w średnim wieku a jego młodą szoferką, mieszkanką Nakatonbetsu. Podczas jednej z konwersacji kobieta wyrzuca niedopałek papierosa przez okno. Bohater myśli wówczas, że najpewniej jest to coś, co robią wszyscy mieszkańcy tego miasta.

Oburzenie wywołane wzmianką jest tym większe, że miejscowa ludność zaangażowana jest w akcje mające na celu oczyszczenie środowiska. Ponadto – jak podkreśla Shuichi Takai – mieszkańcy są świadomi zagrożeń wynikających z wyrzucania niedopałków, gdyż Nakatonbetsu otoczone jest lasem. Rada miasta domaga się wyjaśnień. Członkowie są w trakcie formułowania listu do wydawcy.

Przedstawiciel „Bungeishunju” mówi:

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na zarzuty, gdyż list jeszcze do nas nie dotarł. Autor został powiadomiony o rozwoju sprawy. 

Aktualizacja:

7 lutego autor wystosował do mieszkańców przeprosiny. Wyraził skruchę, obiecał również zmienić nazwę miasteczka w opowiadaniu na inną. Swój wcześniejszy wybór uzasadnił sympatią do Hokkaido, a także tym, że nazwa Nakatonbetsu brzmi jego zdaniem ładnie.

ŹRÓDŁA

JDP
The Asahi Shimbun
Flavorwire
The Star

TAGI:

literatura   konflikty  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy