Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka JAPONIA ZBUDUJE ELEKTROWNIĘ W TURCJI

Flickr (Andrew Rodriguez)

03.05.2013 | 14:07

Po długim procesie decyzyjnym turecki rząd wybrał konsorcjum japońsko-francuskie, które zbuduje drugą w kraju elektrownie jądrową.

Japońsko-francuskie konsorcjum wygrało kontrakt (warty 22 miliardy dolarów) na budowę elektrowni atomowej w pobliżu wybrzeża tureckiej części Morza Czarnego, w mieście Synopa. Ze strony japońskiej będzie to firma Mitsubishi, zaś z francuskiej Areva. Podpisanie umowy przez stronę turecką i japońską odbędzie się dzisiaj w czasie wizyty premiera Abe w Turcji. Od czasu katastrofy nuklearnej w Fukushimie będzie to pierwsza japońska oferta na zagraniczny projekt, która najprawdopodobniej zakończy się powodzeniem.
"Japonia posiada bogate doświadczenie i praktyczną wiedzę odnośnie trzęsień ziemi. Jest również wrażliwa na środowisko. Francuska Areva ma wysoką technologię" - powiedział premier Turcji, Erdoğan. Dodał, że wierzy w Japonię, która jego zdaniem wiele nauczyła się wywołaną przez tsunami katastrofą w Fukushimie w 2011 roku. Możliwe również, że umowa ta w przyszłości przyczyni się do dalszych transakcji z japońskimi firmami w dziedzinie przemysłu jądrowego - dodał premier.
Turcja, tak jak Japonia, leży w regionie narażonym na trzęsienia ziemi.
Partnerstwo japońsko-francuskie pokonało ostatniego rywala jakim były Chiny. Pozostali konkurenci, Kanada oraz Korea Południowa odpadły z wyścigu już wcześniej. Budowa elektrowni rozpocznie się w 2017 roku.

ŹRÓDŁA

Japan Today
Hurriyet Daily News

TAGI:

energia jądrowa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy