Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju PORUSZAJĄCE SPOTKANIE ŹRÓDŁEM NADZIEI W SPRAWIE PORWAŃ DOKONANYCH PRZEZ KOREĘ PÓŁNOCNĄ

Veterans Today

18.03.2014 | 18:59
Opracowanie: Katarzyna Zdziarska

Rodzice Megumi Yokoty, która została porwana przez północnokoreańskich agentów, spotkali po raz pierwszy swoją wnuczkę.

W 2002 r. po wielu negacjach, Północna Korea po raz pierwszy przyznała się do porywania japońskich obywateli w latach 70. i 80. Porwani mieli nauczać koreańskich szpiegów języka japońskiego i zwyczajów. Korea Północna przeprosiła i obiecała zaniechania porwań, jednak jak dotąd z 17 potwierdzonych przez Koreę uprowadzonych tylko 5 miało możliwość powrotu do Japonii. Pjongjang informuje, że reszta porwanych zginęła, jednak nie ma na to dowodów. Groby 7 z 8 osób zostały zniszczone w czasie powodzi przez co identyfikacja jest niemożliwa.

Megumi Yokota miała zaledwie 13 lat kiedy została porwana w 1977 r. Obecnie, 37 lat później, jej rodzice mogli spotkać się z wnuczką - córką Megumi i jej mężem Kim Eun Gyonga, który również jest ofiarą porwania przez Koreę Północną. Los Megumi jest jednak dalej nieznany. Mimo iż Pjongjang twierdzi, że w 1994 r. popełniła samobójstwo, szczątki, które wysłano do Japonii nie posiadają DNA zgodnego z Yokotą. 

Przełomowe spotkanie Shigieru (81) i Sakie (78) Yokoty i ich 26-letniej wnuczki Kim Eun Gyong zostało potwierdzone przez japońskie Ministerstwo ds. Zagranicznych w niedzielę. Rodzina spotkała się w stolicy Mongolii w dniach 10-14 marca. Kin Eun Gyong na spotkaniu pojawiła się wraz z nowonarodzoną córką. Szczęśliwi pradziadkowie mieli z początku obawy co do warunków życia w Pjongjang, ale widząc zdrowie wnuczki odetchnęli z ulgą.

Yokotowie stali na czele kampanii prowadzonej przez rodziny porwanych, aby wymusić inicjatywę rządu w sprawie uprowadzeń. Megumi Yokota jest symbolem porwanych Japończyków, a historia porwań została przedstawiona na jej przykładzie w dokumentalnym filmie animowanym "Megumi". Nie tylko japońskich filmowców poruszyła ta historia - powstał również amerykański film "Porwanie. Historia Megumi Yokoty".

Spotkanie to może być pierwszym krokiem do wznowienia rozmów na temat porwań między Japonią i Koreą Północną. Jeszcze w tym tygodniu przedstawiciele ministerstw obu państw spotkają się na zebraniu Czerwonego Krzyża w Chinach.

ŹRÓDŁA

Japan Daily Press
Japan Times
Rachi
Gazeta Wyborcza

TAGI:

Korea   stosunki międzynarodowe  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy