Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka CHIŃCZYCY KWESTIONUJĄ JAPOŃSKIE PRAWA DO OKINAWY

Wyspa Okinawa (Hyougushi, flickr)

08.05.2013 | 15:16

Według dwóch chińskich naukowców japońskie prawa do Wysp Riukiu, w tym do Okinawy, powinny zostać zrewidowane, w związku z przegraną Japonii w drugiej wojnie światowej.

Zhang Haipeng oraz Li Guoqiang z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w swoim artykule, zamieszczonym w dzienniku rządowym People's Daily twierdzą, że przegrana Japonii w drugiej wojnie światowej unieważnia traktat z 1895 roku, na mocy którego Wyspy Riukiu znalazły się pod jurysdykcją Japonii. Według autorów deklaracja jaką złożyła Japonia, iż zwróci Chinom zagarnięte terytorium powinna dotyczyć również tego łańcucha wysp.

W odpowiedzi na artykuł Yoshihide Suga, wysoki urzędnik japońskiego rządu oświadczył, że Chiny nie mają żadnych podstaw, aby kwestionować zwierzchnictwo Japonii nad tym archipelagiem, gdyż historycznie jest ono bezsporne.

Jako że artykuł w People's Daily dotyczył sporu o wyspy Senkaku międzynarodowi komentatorzy są zgodni, że cel publikacji jest czysto polityczny i chodzi o podbicie stawki w tym sporze. Również fakt opublikowania artykułu w rządowym dzienniku zdaje się świadczyć na korzyść tej tezy, gdyż jest mało prawdopodobne, aby podobna publikacja miała miejsce bez akceptacji rządu.

Zhang Haipeng oraz Li Guoqiang to dotychczas najwyżej postawieni uczeni, którzy odważyli się kwestionować przynależność Wysp Riukiu do Japonii

ŹRÓDŁA

The Japan Daily Press
The Japan Times

TAGI:

stosunki międzynarodowe  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy