Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka WZROST CEN KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Autor: Phil Campbell (Flickr)

09.05.2013 | 00:21

Próba wpłynięcia rządu na politykę monetarną, a tym samym na gospodarkę odbija się czkawką na rynku kredytów hipotecznych.

Polityka stymulacyjna Banku Japonii ma odzwierciedlenie na rynku mieszkaniowym, gdzie oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrasta wraz z zalewem rynku pieniędzmi z banku centralnego. Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wzrosło o 0,05% i był to pierwszy wzrost od trzech miesięcy.

Wszystko to ma związek z ogłoszoną polityką BoJ-u 4 kwietnia dążącą do wypracowania 2% inflacji. Doprowadziło to do najwyższej od 10 lat niepewności związanej z długiem państwa i sprawiło, że 10-letnie obligacje wzrosły o 5 punktów bazowych.

"Obligacje są droższe niż przed zastosowaniem luźnej polityki monetarnej, czego obrazem jest ryzyko zmienności cen. Z kolei oprocentowanie kredytów wzrosło, ponieważ są one ustalane na podstawie rentowności obligacji" - powiedział ekonomista Toru Suehiro.

"Skupowanie obligacji przez BoJ zmniejsza ich płynność, co utrudnia uczestnikom rynku znalezienie odpowiedniego poziomu rentowności" - oznajmił analityk globalnych rynków Satoshi Okagawa. Dodał również, że "taka sytuacja spowoduje, że rynek będzie zależny od zakupów banku centralnego jak narkoman od morfiny."

"Spodziewam się, że BoJ utrzyma swoje stanowisko w sprawie stymulowania gospodarki" poprzez trzymanie pieczy nad rentownością - skomentował ekonomista Yasuhide Yajima. Jego zdaniem "rentowność nie wzrośnie co najmniej do lata, ponieważ na rentowność 10-letnich obligacji wpływają zarówno oczekiwania inflacyjne jak i zakupy" dokonywane przez inwestorów i napędzane skupowaniem obligacji przez Bank Japonii.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
News on japan

TAGI:

jen   Bank Japonii   deflacja / Inflacja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy