Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka TOSHIBA W OPAŁACH

Flickr (LGEPR)

09.05.2013 | 23:23

Słaby jen ma dwa oblicza. Nie każda japońska firma wychodzi na nim dobrze.

W środę wyszło oświadczenie, w którym firma oznajmiła, że w porównaniu do roku zeszłego jej kwartalny zysk spadł o aż 62%. Podczas gdy konglomerat technologii i techniki w ubiegłym roku zarobił 61,22 miliardów jenów w przeciągu trzech miesięcy od stycznia do marca, w tym roku musiał zadowolić się jedynie 23,01 mld w tym samym okresie. Sprzedaż pozostała na prawie niezmienionym poziomie 1,75 biliona jenów.
Chociaż generalnie słabszy jen wpływa korzystnie na dochody japońskich firm to jednak w przypadku Toshiby oddziaływanie jest mieszane. Firma musiała podnieść marże układów pamięci, gdyż wiele części potrzebnych do ich zrobienia musi być importowanych i opłacanych w dolarach, co zwiększa koszty ich produkcji.
W sektorze wizualnym, do którego zalicza się telewizory LCD zauważalny jest spadek popytu zarówno w Japonii jak i USA oraz Chinach. Sektor PC-ów również nie ma się lepiej, ponieważ także i w tym dziale popyt w USA spada, podczas gdy w Japonii i Europie utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Z drugiej strony sprzedaż wind oraz urządzeń AGD wzrosła.
Toshiba boryka się również z presją wynikłą z wcześniejszego zaangażowania w energię atomową, od której obecnie w Japonii się odchodzi w wyniku kryzysu w Fukushimie w 2011 roku. Tak jak i inne japońskie firmy energii tej poszukuje zagranicą.

ŹRÓDŁA

Fox Business
Japan Today

TAGI:

handel   jen  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy