Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka SPRAWA POCIESZYCIELEK - WOJNA IDEOLOGICZNA NA JAPOŃSKIEJ PRAWICY I OBURZENIE ZAGRANICZNEJ OPINII PUBLICZNEJ

Business Insider

20.05.2013 | 10:30
Opracowanie: Marcin Budzyński

Dyskusja na temat pocieszycielek została wznowiona wraz z wypowiedzią współprzewodniczącego nacjonalistycznej Partii Odbudowy Japonii Tōru Hashimoto.

Hashimoto doprowadził do wrzenia po obu stronach obozów politycznych, mówiąc 13-tego maja, że "pocieszycielki" w trakcie II-giej Wojny Światowej były bardzo potrzebne i przyznał, że wykorzystywane były przymusowo. Argumentuje to oświadczenie tym, że żołnierze wiele ryzykują walcząc na froncie i potrzebują "rozładować napięcie". Podzielił jednak rację, że spora część winy leży po stronie Japonii, która - jak twierdzi - była w tamtym czasie agresorem i należy przeprosić za to sąsiadów. Oświadczenie wygłoszono na konferencji prasowej, gdzie - także oficjelom amerykańskich sił zbrojnych - Hashimoto zasugerował, aby również ich żołnierze korzystali z lokalnej prostytucji, ponieważ jak twierdzi "nie możemy kontrolować energii seksualnej tych dzielnych żołnierzy". Na koniec dodał, że przyczyniłoby się to w znacznej mierze do spadku gwałtów w regionie.

Takie oświadczenie wprowadziło konsternację wśród amerykańskich gości i falę krytyki ze strony przyjaciół partyjnych Hashimoto, obecnego rządu oraz społeczeństwa zagranicznego. 

Całą sprawę podgrzała wypowiedź kolegi Hashimoto z Partii Odbudowy Japonii, Shintaro Ishihary, który odniósł się do momentu o "japońskiej agresji" dementując to oświadczenie. Twierdzi, że Japonia "musiała się bronić" w tych trudnych czasach, dlatego wysłała swoje wojska w ramach ekspansji, aby zdobyć potrzebne surowce do walki z białym człowiekiem, który chciał stłamsić Japonię. Nie trzeba było długo czekać na reakcję z zagranicy na tę wypowiedź. Komentatorzy z Chin, Koreii Płd. oraz Stanów Zjednoczonych nie pozostawiają suchej nitki na Ishiharze. 

Po tych deklaracjach z współpracy z Partią Odbudowy Japonii zrezygnowała Twoja Partia Yoshimiego Watanabe, który uważa, że nie mogą pracować z osobą "wciąż mówiącą rzeczy, które niszczą zaufanie publiczne". Obie partie miały wspólnie startować w wyborach do Izby Wyższej.

 

ŹRÓDŁA

Wikipedia
Japan Daily Press
Asahi

TAGI:

dyplomacja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy