Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film JAPOŃSKI FILM ZDOBYWA SERCA PUBLICZNOŚCI W CANNES

The Japan Times

20.05.2013 | 10:30
Opracowanie: Kinga Tatsuma-Pivaro

Na festiwalu filmowym w Cannes doceniono japoński film „Like father, like son” w reżyserii Hirokazu Koreeda.

Publiczność festiwalu filmowego w Cannes bardzo ciepło przyjęła niezwykle przejmującą historię pod tytułem „Like father, like son” opowiadającą  o  zamianie dzieci tuż po ich urodzeniu. Tokijski reżyser Hirokazu Koreeda tłumaczy, że poprzez przedstawienie dwóch rodzin z dwoma ojcami, chciał ukazać nie tylko różnice między ich charakterami wpływającą na osobowość dzieci, ale i również różnice w ilości i jakości czasu poświęconego synom oraz jej wpływowi na całokształt osoby dziecka.


Opowieść zaczyna się od ukazania zajętego zdobywaniem kariery ojca oraz przelewającej całą swoją miłość na sześcioletniego syna Keitę (jego matkę), którzy pewnego dnia otrzymują telefon z informacją, że ich dziecko tuż po urodzeniu zostało zamienione na inne przez szpitalną pielęgniarkę. Od tego momentu odległość pomiędzy ojcem a synem wydaje się bardzo szybko wzrastać. Szczególnie widoczne jest to w momentach kiedy w trakcie filmu syn z drugiej rodziny zostaje u nich na kilka dni na próbę, a Ryota zaczyna w nim szukać śladów samego siebie.

 
Najważniejsza dla reżysera była próba ukazania ceny jaką płaci dziecko za ambicję ojca wspinającego się na szczeblach kariery po trupach i przez to mającego słaby kontakt z rodziną, której nie wydawał się rozumieć w pełni. Koreeda wyjaśnia, że jego własne doświadczenie (gdy został ojcem) bardzo go zainspirowało do stworzenia tego filmu. Wspomina on również, że odwieczne pytanie „natura czy wychowanie” miało niemały wpływ na kształt tego dzieła. Film wydaje się traktować naturę tylko, jako podstawę, na której można wybudować to co się tylko zapragnie. W procesie transformacji rodzinnej tworzą się takie zawirowania, które prowadzą ku pozytywnemu zakończeniu, ale to już będziemy musieli zobaczyć sami na wielkim ekranie. 


Kolejka  do Złotej Palmy, którą ma wręczyć przewodniczący jury Steven Spielberg składa się z 20 filmów. Oficjalne wyniki poznamy podczas ceremonii galowej w niedzielę. Pozostaje mieć nadzieję, że nasze serca rozgrzeją się podobnie jak te na festiwalu filmowym w Cannes.
 

ŹRÓDŁA

Guardian
Japantimes

TAGI:

film   rozrywka  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy