Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia MITYCZNA HIMIKO NA CELOWNIKU ARCHEOLOGÓW

Asahi

05.03.2015 | 15:06
Opracowanie: Natalia Piotrowska

W ciągu ostatnich dni archeolodzy odkryli kolejne ślady istnienia mitycznej władczyni-szamanki Himiko. Możliwe, że niedługo będą oni w stanie określić, gdzie mieściło się tajemnicze królestwo Yamatai.

O Himiko mówi się jako o królowej państwa Yamatai, która rządziła dzięki czarom i magii. Symbolizuje ona jedność społeczeństwa epoki Yayoi, trwającej od około 300 roku p.n.e. do 300 roku n.e. O władczyni można przeczytać w chińskiej kronice „Gishi Wajinden”, czyli Biografii ludu Wa, będącej oficjalną księgą historyczną dynastii Wei (220-265 n.e.). Jednak do tej pory nie wiadomo, gdzie znajdowało się królestwo należące do Himiko.

Według wspomnianej kroniki, w 239 roku władca Wei miał sprezentować 100 brązowych luster wysłannikowi mitycznej królowej. Możliwe, że jedno z nich znaleziono na rynku antyków w mieście Luoyang – stolicy dynastii Wei. Jest to pierwsze takie lustro, które odkryto na terenie Chin.

Sankakubuchi shinjūkyō, czyli dosłownie 'lustro bóstwa i bestii', kojarzone jest z postacią Himiko. To znalezione w Chinach ma wiele cech, jakimi charakteryzują się Sankakubuchi shinjūkyō – a szczególnie okrąg, który otaczają ryciny postaci bóstwa i świętych zwierząt, oraz zewnętrzny pierścień z obwódką składającą się z trójkątów, a także podwójnie falowanych wzorów. Więcej niż 500 takich luster odkopano w Japonii na terenie ciągnącym się od północno-wschodniej części Tōhoku do leżącej na południu wyspy Kiusiu; mówi się też o odkryciach w regionie Kinki. Jednak w porównaniu do tamtych, to pochodzące z Chin jest stosunkowo małe. Mierzy 18,3 cm w średnicy i 0,5 cm grubości.

Na starożytne znalezisko trafił Wang Chenyi, chiński badacz z prowincji Henan. Kupił je od rolnika podchodzącego z obrzeży Louyangu. Niestety nieznane jest rzeczywiste miejsce znalezienia lustra.

Archeolodzy przypuszczają, że jest to Sankakubuchi Shinjūkyō z 239 roku. Według "The Asahi Shimbun" zdanie to popiera także emerytowany profesor Uniwersytetu Meiji oraz archeolog Hatsushige Ōtsuka.

29 stycznia br. archeolodzy natrafili wśród ruin Makimuku, mieszczących się w Sakurai w prefekturze Nara, na kość prawej łopatki dzika wykorzystanej do wróżenia. Metoda ta została zaczerpnięta z chińskich tradycji opisanych w „Gishi Wajinden”.

Ze zwierzęcych kości wróżyło się poprzez palenie ich i innych rzeczy, a następnie „czytania” ze spalonej części i zmian w kolorze. Znalezione pozostałości pochodzą z okresu od wczesnego III do IV wieku n.e. Na kości są wypalone trzy okrągłe znaczenia, łopatka ma 16,7 cm długości i 6,7 cm szerokości. Natrafiono również na ceramikę, drewniany przedmiot, a także pozostałości zwierząt. Możliwe, że z tej metody wróżenia korzystała Himiko oraz inni liderzy królestwa Yamatai.

Warto dodać, że jedna strona ruin Makimuku, odkrytych w 2009 roku, oznaczona jest starożytnymi kurhanami, w tym jednym liczącym 280 metrów długości – Hashihaką, który możliwe, że jest miejscem spoczynku Himiko.

ŹRÓDŁA

Asahi I
Asahi II
Heritage of Japan
New World Encyclopedia

TAGI:

sztuka   Chiny   archeologia   religia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy