Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka RADIOAKTYWNY DRON ZNALEZIONY NA DACHU BIURA JAPOŃSKIEGO PREMIERA

Kyodo

22.04.2015 | 19:00
Opracowanie: Krystian Karolak

Do niecodziennego zdarzenia doszło w środę w tokijskim dystrykcie Nagatcho. Na dachu biura należącego do premiera Shinzō Abe jeden z pracowników odnalazł leżącego niewielkiego drona.

Mający 50 cm średnicy obiekt wyposażony został w niewielką kamerę, racę i plastikową butelkę. Obecność śladowych ilości substancji promieniotwórczych, nie zagrażających jednak życiu i zdrowiu, została potwierdzona przez śledczych. Nikomu nie stała się krzywda. Na miejsce, według telewizji publicznej NHK, został też wezwany oddział saperski, który miał zająć się przeniesieniem urządzenia. Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga potwierdził to, mówiąc: "Obecna sytuacja zaniepokoiła rząd, biuro premiera i podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, w tym zlecimy policji przeprowadzenie drobiazgowego śledztwa". Do podobnej sytuacji doszło w styczniu, kiedy quadcopter trafił do kompleksu Białego Domu, stając się "gwiazdą" nagłówków w amerykańskiej prasie.

Premier Japonii obecnie przebywa w Indonezji i przygotowuje się do udziału w obchodach 60. rocznicy Azjatycko-Afrykańskiej Konferencji. Agencja Reuters wskazuje, iż owo zdarzenie może mieć związek z niedawnym wyrokiem sądu zezwalającym - pomimo obaw o bezpieczeństwo - na restart elektrowni atomowej znajdującej się na południowym zachodzie kraju. Yoshihide Suga nie potwierdził jednak tych informacji. Sytuacja dowiodła też tego, jak łatwo łamane są regulacje w stosunku do przelotu dronów, których produkuje się w kraju coraz więcej. Wedle obowiązujących przepisów lotniczych, operator takowego urządzenia powinien zgłosić władzom, jeśli planowany jest lot na wysokości powyżej 250 metrów. Prawo nie uwzględnia jednak innych pułapów, za wyjątkiem sytuacji, gdzie dron zbliżyłby się do lotniska lub naruszyłby tor lotu statku powietrznego.

Źródło: ANNnewsCh/YouTube

Źródło: FNNnewsCh/YouTube

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Reuters

TAGI:

Abe   stosunki międzynarodowe   osobliwości   technologia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy