Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju TRZĘSIENIA ZIEMI OBNIŻAJĄ POZIOM WULKANÓW

Japan daily press

01.07.2013 | 15:21
Opracowanie: Jan Olszówka

Zespoły badawcze z Chile i Japonii niezależnie od siebie dowiodły połączenia wpływu silnych wstrząsów sejsmicznych z obniżaniem się poziomu grup wulkanicznych.

Zjawisko to znane jest jako subsydencja - obniżenie poziomu gruntu. Zostało ono zaobserwowane na różnych obszarach w podobnych warunkach.

W 2011 roku Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Epicentrum mieściło się u wschodnich wybrzeży Japonii. Japońscy badacze odkryli, że strefa wulkaniczna na wyspie Honshu, znajdująca się ponad 200 kilometrów od epicentrum, obniżyła się o 15 centymetrów. Youichiro Takada z biura Instytutu Badawczego Zapobiegania Kataklizmom, mieszczącego się na Uniwersytecie w Kyoto, wyjaśnia proces subsydencji:

"Wstrząs Tohoku dokonał drżenia przez całą Japonię, wskutek czego nagrzane i miękkie skały znajdujące się pod wulkanami na Honshu uległy rozciągnięciu i spłaszczeniu. To spowodowało obniżenie się poziomu wulkanów".

W miejscowości Maule w Chile doszło w roku 2010 do trzęsienia o sile 8.8 stopnia. Chilijscy naukowcy pod przywództwem amerykańskich badaczy zaobserwowali porównywalne obniżenie się strefy wulkanicznej odległej od epicentrum o ponad 220 kilometrów.

Obydwa zespoły badawcze pragną odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z konsekwencjami subsydencji wulkanów. Jedno z nich dotyczy wpływu subsydencji jako katalizatora erupcji wulkanów. Naukowcy mówią, że jest za wcześnie na jakiekolwiek hipotezy i że muszą dokonać jeszcze wielu badań, by odpowiedzieć na te dość specyficzne pytania.

ŹRÓDŁA

Japan daily press
The news
Słownik geologiczny

TAGI:

ciekawostka   trzęsienie ziemi  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy