Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film KONTROWERSYJNY FILM ANGELINY JOLIE W KOŃCU W JAPONII

Japoński plakat filmu | cinematoday.jp

28.10.2015 | 16:56
Opracowanie: Martyna Wyleciał

Ponad rok po światowej premierze „Niezłomny” nareszcie trafi do japońskich kin.

W Boże Narodzenie 2014 roku do kin na świecie trafił film „Niezłomny” w reżyserii Angeliny Jolie, oparty na książce o tym samym tytule autorstwa Laury Hillenbrand. Opowiada historię olimpijczyka, Louisa Zamperiniego, który przeżył czterdzieści siedem dni dryfując po oceanie, a następnie trafił do japońskiego obozu jenieckiego, w którym spędził cztery lata.

Film, na świecie przyjęty bardzo dobrze, jednak opowiada historię, która nie przypadła do gustu japońskiej publiczności. Zbojkotowana produkcja, między innymi za sprawą internetowej petycji, długo nie mogła trafić do kin w Japonii. Pośród zarzutów znalazły się oskarżenia o antyjapoński i rasistowski wydźwięk filmu. Z największą falą krytyki spotkała się Angelina Jolie, która wyreżyserowała „Niezłomnego”, oraz japoński muzyk i debiutujący aktor MIYAVI, odgrywający rolę strażnika obozu jenieckiego Mutsuhiro „Ptaka” Watanabe. Reżyserkę oskarżano o to, że jej film propaguje nieprawdziwy i krzywdzący obraz Japonii i Japończyków, a aktora o zdradę swojego kraju.

Z powodu kontrowersji narosłych wokół tej produkcji, trudno było znaleźć zarówno dystrybutora, jak i kina, które zechciałyby wyświetlić film. Jednakże ostatecznie, po ponad roku oczekiwania, „Niezłomny” będzie miał swoją premierę w Japonii. Umożliwił to dystrybutor z Tokio oraz kino Theater Image Forum znajdujące się w tokijskiej dzielnicy Shibuya. Planowane są także dalsze projekcje na terenie całego kraju. Film w japońskiej wersji językowej nosi tytuł „Fukutsu no otoko. Unbroken”. Premiera przewidziana jest na luty 2016 roku. 

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Asahi Shimbun

TAGI:

USA   film   kontrowersje   II wojna światowa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy