Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka WYBORY DO IZBY WYŻSZEJ JAPOŃSKIEGO PARLAMENTU

The Wall Street Journal

07.07.2013 | 10:54
Opracowanie: Marcin Budzyński

Zbliżają się wybory do Izby Radców (japoński Senat), a zatem kampania już trwa! Są jednak problemy...

Komentatorzy nazywają te wybory "historycznymi" z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli wybory wygra Partia Liberalno-Demokratyczna (LDP), która ma większość w Izbie Reprezentantów (japoński Sejm), jest możliwość, że dojdzie do rewizji konstytucji, a dokładniej kontrowersyjnego artykułu 9. (narzucony przez okupanta po II Wojnie Światowej zapis, który zabrania Japonii posiadania regularnej armii). Drugi powód, dla którego to wydarzenie ma być "historyczne", to niepokojące dane, które sugerują, że w tych decyzjach będzie brało rekordowo mało Japończyków. 

Z badań przeprowadzonych przez Nikkei w roku 2007 wynikało, że 74% obywateli ma intencje iść oddać swój głos. Jak się okazało w dniu wyborów, wynik ten sięgał około 58%. Z każdym rokiem liczba ta zdecydowanie spada.

Wszystko jednak wskazuje na to, że niska frekwencja sprzyjać będzie LDP. Partia ta prowadzi swoją kampanię w specjalny wyrobiony przez lata sposób, czyli kandydaci wychodzą na ulicę prosić przechodni o oddanie na nich głosu. Polega to na zasadzie "przysługa za przysługę". Nie wystarczy jedynie przedstawić poglądy swojej partii. Obywatel oddaje na kandydata głos, a w zamian oczekuje, że ten zrobi coś dla niego. Ta metoda praktykowana jest przez LDP już od 1955 roku.

Obietnice LDP są podobne do tych, z którymi startowali do Izby Niższej, jednak wprowadzili pewne modyfikacje dotyczące dyplomacji. Wcześniej większy nacisk położyli na poprawienie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, tym razem uwzględnili w oświadczeniu również Chiny i Koreę Południową.

Ze względu na plany LDP związane z artykułem 9. w regionie na nowo wybuchła dyskusja o Japonii powracającej na ścieżkę militaryzmu. Do tej pory Japonia posiadała jedynie Siły Samoobrony, które działają na innych zasadach niż regularna armia. Oprócz tego Japonia była okryta "parasolem" Stanów Zjednoczonych, ale ostatnie wydarzenia wskazują na to, że rząd dąży w tej kwiestii do uniezależnienia się kraju.

ŹRÓDŁA

Japan Today
Japan Daily Press

TAGI:

Abe   obronność   prawo   dyplomacja   Korea   stosunki międzynarodowe   Chiny  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy