Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika POWER JACKET MK3 CORAZ BLIŻEJ

Japan daily press, fragment klipu przedstawiający możliwości PJ MK3

09.07.2013 | 14:14
Opracowanie: Jan Olszówka

Jedną z ikon nowoczesnej Japonii są zawarte w popkulturze mechanizmy wspomagające poruszanie się, a także zwiększające możliwości pilota takiego mechanizmu.

Mechy, Power armory, kombinezony wspomagające - wiele z takich urządzeń to czysta fikcja. Koncept elektromechanicznych kombinezonów wspomagających jest częstym elementem przedstawianym w różnych anime i mangach z Azji. Sztandarowym przykładem jest anime "Gundam".

Japońska firma Sagawa Electronics przełamuje rynek, wprowadzając pierwszy komercyjny egzoszkielet wspomagający o nazwie Power Jacket MK3. Jest to konstrukcja naśladująca ruchy użytkownika, który znajduje się wewnątrz.

Konstrukcja jest wysoka na 2,25 metra i waży 25 kilogramów. Taką masę udało się osiągnąć twórcom stosując aluminium i włókna węglowe. Mechanizm wykorzystuje system master-slave, który polega na przypięciu kończyn użytkownika do egzoszkieletu, po czym motoryczne kończyny odwzorowują ruchy ludzkiego ciała.

Konstrukcja składa się z 14 serwosilników, a dłonie, wykonane nieco topornie, potrafią udźwignąć ciężar do 15 kilogramów. Niemniej jednak, ze względów bezpieczeństwa Sagawa Electronics ograniczyła udźwig do zaledwie 2 kg. Konstrukcja kombinezonu pozwala na krótką przebieżkę, a mechanizm chwytny dłoni jest na tyle delikatny, by wziąć jajko bez jego rozbijania.

Cena, jaką firma oferuje za jeden model, to około 123,000 $. Firma oznajmia przy tym, że wyprodukuje zaledwie pięć takich kombinezonów - nieduża wartość jak na produkt handlowy. Z końcem bieżącego miesiąca Sagawa Electronics ma zamiar zaprezentować swoje dzieło na targach Wonder Festival.

Na chwilę obecną Power Jacket MK3 będzie funkcjonował jako urządzenie bardziej rekreacyjne niż praktyczne. Niemniej, jest to duży krok w kierunku osiągnięcia celu nakreślonego przez dzieła fantastyki.

Poniżej film prezentujący możliwości PJ MK3:

ŹRÓDŁA

Japan daily press
Gizmag

TAGI:

ciekawostka   okiem Japończyka   styl  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy