Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Muzyka NOWOROCZNE SHOW ZALICZA DRASTYCZNY SPADEK OGLĄDALNOŚCI

źródło: Tokyohive

08.01.2016 | 17:06
Opracowanie: Agnieszka Demidowska

66. edycję gali telewizji NHK zorganizowanej na koniec roku oglądało zaledwie 39,2% Japończyków. Według Video Research Ltd. to najniższy wynik w historii całego programu.

Kōhaku Uta Gassen, bo tak brzmi pełna nazwa gali, nadawana jest od 1951 roku. Początkowo była jedynie programem radiowym, dopiero później została przeniesiona do telewizji. Podczas widowiska występują najpopularniejsi japońscy artyści, którzy podzieleni na dwie drużyny toczą ze sobą muzyczną bitwę. Piosenkarki i zespoły kobiece zazwyczaj przyporządkowuje się do grupy czerwonych, a mężczyzn - do białych. Po zakończeniu potyczki jurorzy wraz z widownią głosują na drużynę, która ich zdaniem lepiej się zaprezentowała.

Niestety, tegoroczne show nie zdołało przyciągnąć oczekiwanej liczby widzów. W 1963, gdy program osiągnął szczyt popularności, jego oglądalność wyniosła 81,4% – w tym roku było to niecałe 40%. W porównaniu do gali, która miała miejsce w 2014, jest to wynik niższy o 3 punkty procentowe.

Według Takahashiego Usui, analityka branży, przyczyny tak niskiej oglądalności należy szukać w kolejności występów – jego zdaniem popularni wśród młodzieży artyści pojawili się na scenie za wcześnie, co spowodowało, że druga część programu składała się wyłącznie ze starych hitów (warto wspomnieć, że to właśnie wyniki oglądalności późniejszych występów uważane są za główne wskaźniki ogladalności). Nie było również żadnych niespodzianek, które z założenia powinny charakteryzować programy emitowane na żywo.

Usui zwrócił jednak uwagę, że wynik nie zawiera liczby osób, które oglądały galę za pomocą smartfonów. Jest więc nadzieja, że w przyszłości uda się naprawić jej wizerunek.

W tym roku drużynie czerwonych przewodziła aktorka Haruka Ayase. W jej składzie można było zobaczyć m.in.: E-girls, AKB48, NMB48, Fuyumi Sakamoto, Perfume czy Ayako Fuji. Kapitanem grupy białych był Yoshihiko Inohara. W jego drużynie znaleźli się: Arashi, Sandaime J Soul Brothers, Sekai no Owari, Bump of Chicken i V6.

W skład jury weszli natomiast: aktorki Kasumi Arimura i Masami Nagasawa, pisarka Nahoko Uehashi i złoty medalista olimpijski z Sochi Yuzuru Hanyū. To oni wraz z publicznością zdecydowali o zwycięstwie grupy czerwonych. 

Plakat 66. edycji Kōhaku Uta Gassen. Źródło: ANI-CULTURE

ŹRÓDŁA

NHK Online
The Japan Times
Tokyohive

TAGI:

koncert   rozrywka   muzyka   telewizja   popkultura   rock   Nowy Rok   gala   j-pop  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Intronizacyjne pozwy

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy