Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka WIZYTA CESARZA AKIHITO I CESARZOWEJ MICHIKO NA FILIPINACH

Cesarz Akihito i cesarzowa Michiko w sanktuarium w Cavinti, źródło: The Japan Times

04.02.2016 | 07:43
Opracowanie: Paulina Powązka

W dniu 26 stycznia para cesarska udała się na Filipiny, by złożyć hołd poległym podczas II wojny światowej.

W ubiegłym tygodniu cesarz Akihito złożył pierwszą od 1962 roku oficjalną wizytę na Filipinach, która zbiegła się z 60. rocznicą ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy obydwoma krajami. Wizyta pary cesarskiej jest odpowiedzią na zaproszenie wystosowane przez prezydenta Filipin Benigno Aquino III w czerwcu 2015 roku podczas jego odwiedzin w Tokio.

Warto wspomnieć, że obecnie Japonia jest jednym z głównych partnerów handlowych Filipin oraz dostawcą pomocy rozwojowej dla tego kraju odkąd 30 lat temu przywrócono tu demokrację. W jednej ze swoich wypowiedzi prezydent Aquino uznał nawet, że Filipińczycy znaleźli w Japończykach „solidnych partnerów i przyjaciół w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu”.

Ceremonia powitalna na cześć cesarza i cesarzowej, źródło: RTVMalacanang/ YouTube

Głowy państw przeprowadziły rozmowy w pałacu prezydenckim Malacañang w Manili, a następnie wzięły udział w bankiecie zorganizowanym przez prezydenta Aquino. Pomimo że cesarz Japonii nigdy oficjalnie nie przeprosił Filipińczyków, podczas trwania owej uroczystości wspomniał, że Japonia nie powinna zapominać o ofiarach wojny sprzed 70 lat.

W czasie II wojny światowej na Filipinach zginęło ponad pół miliona japońskich żołnierzy. Straty po stronie filipińskiej były jednak dwa razy większe. Chcąc uczcić pamięć po poległych, w środę 27 stycznia cesarz Akihito wziął udział w ceremonii odbywającej się na Heroes' Cementery, największym cmentarzu wojennym w Manili. Para cesarska złożyła tam ukłon przed pomnikiem nieznanego żołnierza. Nie zapomniała również o swoich rodakach, odwiedzając w piątek 29 stycznia sanktuarium zbudowane dla japońskich wojskowych, którzy zginęli na Filipinach. Kłaniając się, cesarz wraz ze swoją współmałżonką ofiarował chryzantemy – symbol imperialnej Japonii. Spotkał się także z rodzinami ofiar walczących za jego ojca Hirohito.

Cesarz Akihito z prezydentem Filipin Benigno Aquino III, źródło: Manila Bulletin

Nie wszyscy jednak przywitali parę cesarską w równie ciepły sposób. Mowa tu o osobach pamiętających głośną sprawę „pocieszycielek”, kobiet, które podczas II wojny światowej były porywane i przedstawiane żołnierzom japońskim jako „prezent od cesarza”. Podczas wizyty cesarza oraz jego współmałżonki doszło do protestu pod ambasadą Japonii. Wśród kilku zebranych tam osób była między innymi 84-letnia Isabelita Vinuya, która trafiła jako żywy towar do prowincji Pampanga w swoim rodzinnym kraju. Na pytanie o powód pikietowania odpowiedziała, że chciałaby, aby rząd japoński przyznał się do zbrodni i wziął za nią odpowiedzialność. Według niej sprawa „pocieszycielek” do tej pory jest w Japonii bagatelizowana w odniesieniu do narodu filipińskiego. W kwestii „pocieszycielek” Japonia zawarła już porozumienie z Koreą Południową w grudniu ubiegłego roku.

ŹRÓDŁA

Asahi Shimbun
PhilStar
U.S.News
Historia Focus
Bangkok Post

TAGI:

stosunki międzynarodowe   cesarz   II wojna światowa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy