Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Film BERLINALE PRZYCHYLNE FANOM J-HORRORU

Kadr z filmu "Creepy"; źródło: Oficjalna Strona Berlinale

22.02.2016 | 12:30
Opracowanie: Natalia Soldatke

Nowy thriller psychologiczny Kiyoshiego Kurosawy – reżysera kultowego horroru „Kuracja” z 1997 roku – miał swoją premierę na Berlinale 2016.

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie trwającego w dniach 11–21 lutego, zaprezentowano jeden z japońskich thrillerów. Była to światowa premiera filmu Kiyoshiego Kurosawy pt. „Creepy” (jap. Kuripi). Choć festiwal prezentuje dzieła reżyserów z całego świata, to gatunek jakim jest j-horror nie jest dla niego charakterystyczny. Mimo to „Creepy” został wyświetlony w sekcji Berlinale Special (pokazującej niecodzienne produkcje) i zgromadził sporą widownię.

 Yūko Takeuchi podczas premiery na Berlinale; źródło: Oficjalna Strona Berlinale

Fabuła opiera się na noweli Yutaki Maekawy o tym samym tytule. Opowiada o policjancie Takakurze (w tej roli Hidetoshi Nishijima), który w skutek porażki w śledztwie zostaje odsunięty od obowiązków. Wraz z żoną Yasuko (grana przez Yūko Takeuchi, znaną z japońskiego „Kręgu”) przeprowadza się na przedmieścia, gdzie zaczyna pracę w akademii policyjnej wykładając psychologię kryminalną. Niezbyt zadowolony ze spokojniejszego trybu życia zgadza się pomóc koledze z lat szkolnych, który zwraca się z prośbą o wszczęcie nieformalnego śledztwa. Chodzi o nierozwikłaną sprawę sprzed sześciu lat, kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła pewna rodzina. Uwikłany w nową sprawę nie zauważa, że jego żona zaczyna znajomość z Nishino (w którego wcielił się Teruyuki Kagawa), sąsiadem izolującym od świata swoją niepełnosprawną żonę i nastoletnią córkę Mio. Jednakże któregoś dnia Mio przychodzi do Takakury by wyznać, że człowiek z którym mieszka wcale nie jest jej ojcem.

Plakat filmu; źródło: Psycho Drama

Kurosawa subtelnie buduje nastrój grozy wykorzystując dialogi i gesty. Całość dopełniona jest scenografią zbudowaną z niewielkich pomieszczeń oraz ciasnych uliczek przedmieść. Pojawiający się humor nie rozluźnia atmosfery, lecz stojąc w kontraście z historią, podkreśla niepokój – jak pisze Jagoda Murczyńska, redaktorka blogu „Pięć Smaków”. Z kolei krytyk Deborah Young z „The Hollywood Reporter” twierdzi, że film zaczyna się mocnym uderzeniem, lecz akcja zwalnia, a zakończenie jest do przewidzenia. Dodaje również, że film wzbudza za mało niepewności jak na obraz psychologiczny. „Creepy” zawita do japońskich kin 18 czerwca 2016 roku.

Trailer filmu; źródło: YouTube/ gomorrahizer

ŹRÓDŁA

Blog Pięć Smaków
The Hollywood Reporter
Asian Wiki
Oficjalna Strona Berlinale

TAGI:

ciekawostka   film   nowości   festiwal   premiera  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy