Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka NOWA USTAWA SKIEROWANA KU LUDNOŚCI AJNU?

Ajnowie, źródło: The Believe Facts

16.05.2016 | 13:19
Opracowanie: Paulina Powązka

Japoński rząd rozważa wprowadzenie ustawy, która miałaby progresywnie wpłynąć na jakość życia i poziom wykształcenia ludności Ajnu.

Jest wiele niepotwierdzonych teorii na temat pochodzenia Ajnów. Każda z nich jednak sprowadza się do tego, że jest to rdzenna ludność Wysp Japońskich, historycznie zamieszkująca Hokkaido, Sachalin oraz Wyspy Kurylskie. Rząd Kraju Kwitnącej Wiśni oszacował, że obecnie populacja tej mniejszości wynosi około 25 tys., lecz istnieją spekulacje, że liczba jej przedstawicieli może dochodzić nawet do 200 tys. Ajnowie zostali uznani za rdzennych mieszkańców Japonii w 2008 roku. W 2014 roku zaś po raz pierwszy uczestniczyli w konferencji ONZ wraz z przedstawicielami ludności z Okinawy.

Tadashi Kato, który jest prezesem Stowarzyszenia Ainu na Hokkaido, uważa że nie widać realnych efektów wprowadzonych w 1997 roku przepisów, mających w swoim założeniu służyć podniesieniu standardu życia Ajnów oraz popularyzacji ich kultury. Rząd japoński przeprowadził w 2013 roku, w 66 gminach wyspy Hokkaido, badania, które wykazały, że stopień scholaryzacji ludności Ajnu wynosi tam 25,8%, co jest wynikiem o 17,2 punktu procentowego niższym niż pokazuje średnia. Z tego względu, w marcu br. Kato zgłosił się do rządu japońskiego z propozycją kolejnych działań w kierunku polepszenia i ułatwienia im życia.

Na konferencji prasowej, rzecznik rządu Yoshihide Suga stwierdził, że „rozważana jest kwestia, czy istnieje potrzeba podjęcia środków prawnych ku poprawie standardu życia Ajnów”. Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Ainu, Kazushi Abe, uważa jednak, że wprowadzenie nowych przepisów mogłoby przynieść pozytywne zmiany związane ze zmniejszeniem dyskryminacji Ajnów, na co miałoby wpłynąć podniesienie ich poziomu wykształcenia oraz zwiększenie dochodów.

Wiadomym jest natomiast, że rząd planuje stworzyć udogodnienia, które pozwolą na bardziej przystępną promocję kultury Ajnów podczas igrzysk olimpijskich w 2020 roku.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Tofugu

TAGI:

Ajnu  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy