Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka ABDYKACJA CESARZA JAPONII MOŻLIWA?

Cesarz Akihito i cesarzowa Michiko; źródło: Reuters

13.07.2016 | 18:30
Opracowanie: Krystian Karolak

W środę (13 lipca) media poinformowały o planach cesarza Akihito związanych z abdykacją, do której doszłoby w ciągu najbliższych kilku lat. Byłby to pierwszy tego typu przypadek od blisko 200 lat.

W maju bieżącego roku Agencja Dworu Cesarskiego informowała o zmniejszeniu obowiązków cesarza i cesarzowej, co tłumaczono podeszłym wiekiem władcy oraz jego małżonki. Dziennik „The Japan Times”, powołując się na źródła w rządzie, zacytował jego słowa, w których wskazuje, że „tron powinien przejąć ktoś, kto jest w stanie podołać wszystkim obowiązkom z nim związanym”.

Z decyzją cesarza pogodziła się najbliższa rodzina tj. cesarzowa Michiko oraz książę Naruhito i Akishino. Zanim jednak abdykacja stanie się możliwa konieczne będzie dokonanie zmiany w Ustawie o Dworze Cesarskim, która zezwalałaby na poczynienie takiego kroku. Ostatni przypadek dobrowolnego ustąpienia japońskiej koronowanej głowy miał miejsce w 1817 roku, gdy uczynił to cesarz Kōkaku. Prawdopodobnym następcą chryzantemowego tronu jest najstarszy syn obecnego cesarza – 56-letni książę Naruhito. Studiował wcześniej na Uniwersytecie Oksfordzkim, a jego małżonką jest księżniczka Masako, która przed ich ślubem robiła karierę w dyplomacji.

55-letni Akihito przejął tron po śmierci swojego ojca cesarza Hirohito w 1989 roku. Był pierwszym monarchą japońskim po wprowadzeniu konstytucji w 1947 roku, która nadawała koronowanej głowie status „symbolu państwa i jedności narodu”. Podróżował do miejsc, gdzie Japonia toczyła bitwy podczas II wojny światowej i wspierał swoich poddanych po katastrofach, jakie nawiedziły kraj.

Uważa się, że cesarz jest w dobrej kondycji zdrowotnej pomimo chorób i operacji przez jakie wcześniej przeszedł. W 2003 roku usunięto mu guza prostaty i rozpoczęto leczenie hormonalne w celu zapobiegnięcia pojawienia się raka. Odbywał rekonwalescencję po oskrzelowym zapaleniu płuc (2011) oraz przeszedł operację wszczepienia bajpasów (2012). Nie tak dawno zdiagnozowano też u cesarza grypę, po której dochodził do siebie w Pałacu Cesarskim.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Mainichi

TAGI:

cesarz  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy