Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka CESARZ UZASADNIA PLANY ABDYKACJI

Cesarz Akihito i jego syn – książę Naruhito w 2015 roku, źródło: The Japan Times

12.08.2016 | 06:25
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

W wystosowanym do narodu orędziu cesarz Akihito wyjaśnił, jakie są przyczyny jego rozważań dotyczących opuszczenia zajmowanej funkcji.

13 lipca bieżącego roku w mediach pojawiła się informacja o możliwej abdykacji cesarza Akihito. W poniedziałek 8 sierpnia 2016 roku krajowa telewizja wyemitowała udostępniony przez Agencję Dworu Cesarskiego film, w którym cesarz wyjaśnił powody swojego zamierzenia.

W nagranej dzień wcześniej około 11-minutowej wiadomości Jego Wysokość przypomniał, że wkrótce minie 30 lat trwania ery Heisei (1989 – obecnie), epoki, w której pełni on obowiązki cesarza Japonii. Wyjaśnił, że choć uważa, iż jego zadaniem jest podtrzymywanie japońskich tradycji, to jednocześnie chce być obecny także we współczesnym życiu mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzisiejsze czasy cechują się jednak dynamicznymi zmianami, a on jest już w zaawansowanym wieku, z którym wiążą się różne ograniczenia. Choroby i przebyte operacje sprawiły dodatkowo, że choć jego stan zdrowia jest ogólnie dobry, to nie czuje się w pełni sił, aby dobrze wykonywać swe obowiązki, tak jak to robił w czasach, kiedy był młodszy. Wszystkie te kwestie skłaniają go do rozważań nad możliwymi rozwiązaniami. Pod koniec przemówienia przypomniał jeszcze, że nie ma władzy nad rządem. Chciałby jednak, aby naród zrozumiał jego intencje i zamiar, który powzięty został po to, aby „rodzina cesarska mogła być cały czas blisko ludzi i razem z nimi budować przyszłość kraju”.

Jak podaje dziennik „The Japan Times”, cesarz Akihito już od kilku lat zastanawiał się, jak rozwiązać kwestię różnego rodzaju trudności, które pojawiają sie podczas pełnienia przez niego codziennych obowiązków. Poniedziałkowa przemowa miała zostać wyemitowana już w grudniu ubiegłego roku, w 82. urodziny cesarza, co ostatecznie nie doszło do skutku. Jego Wysokość w swoim orędziu z tamtego dnia przyznał jednak, że czuje już swój wiek.

Poprzedni cesarz, Hirohito (Shōwa), zmarł w wieku 87 lat, a swoje obowiązki pełnił od 25 roku życia, przez 62 lata i 14 dni. Jego syn, obecnie urzędujący cesarz Akihito, wstąpił jednak na tron w znacznie bardziej zaawansowanym wieku (miał 55 lat) i podróżował znacznie częściej niż ojciec, w tym dodatkowo między innymi do miejsc upamiętniających walki z okresu II wojny światowej czy dotkniętych przez klęski żywiołowe. Według „The Japan Times”, Agencja Dworu Cesarskiego liczy obecnie na współpracę Sekretariatu Gabinetu w przygotowaniu abdykacji. Ponieważ obecne prawo nie przewiduje takiej możliwości, konieczna będzie jego nowelizacja. Możliwe iż do jej przygotowania powołany zostanie specjalny zespół. Jak podaje dziennik „The Asahi Shimbun”, cesarz ma nadzieję, że na Chryzantemowym Tronie zasiądzie książę Naruhito, o czym Jego Wysokość wspomniał swoim doradcom przed nagraniem wiadomości do wszystkich Japończyków.

Poniżej prezentujemy filmik z pełnym przemówieniem cesarza.

Źródło: KYODO NEWS 【共同通信社】/YouTube

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times
Yomiuri Shimbun
Britannica

TAGI:

cesarz  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy