Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia PRZEKLĘTE MIECZE NA WYSTAWIE W PREFEKTURZE MIE

Jeden z mieczy zaprezentowanych na ekspozycji; źródło: RocketNews24

01.10.2016 | 12:59
Opracowanie: Edyta Kruk

Tej jesieni muzeum Kuwana przygotowało ekspozycję, na której można zobaczyć miecze wykonane przez Sengo Muramasę, które według legendy posiadały moc, jaka pozwalała zabić szoguna.

W muzeum Kuwana znajdującym się w prefekturze Mie otwarto wystawę, na której zwiedzający mogą podziwiać kolekcję katan stworzonych przez znanego japońskiego płatnerza Muramasę Sengo. Wyjątkowości ekspozycji dodaje fakt, że przez wiele lat miecze, jakie zostały przez niego wykonane, były uznawane za przeklęte.

Skąd takie przekonanie? Według jednej z legend, podczas konkursu, w którym porównywano ostrze stworzone przez Muramasę oraz jego mistrza, Masamune (fakt, że Masamune był mistrzem Muramasy jest także legendą, ponieważ obaj panowie żyli w różnych epokach), miecz stworzony przez Sengo bezproblemowo przeszedł wszystkie próby, płynnie przecinając rybę, liście, a nawet powietrze. Pomimo tego zwyciężyło ostrze Masamune, które nie poradziło sobie z przecięciem żadnej z wymienionych rzeczy, ponieważ uznano, że miecz Muramasy jest spragniony krwi i tnie wszystko na oślep.

Zła sława nie przyćmiła jednak popularności mieczy tworzonych przez Muramasę Sengo, co sprawiło, że jego sposób wykuwania ostrza przekazywany był jego uczniom. Miecze Muramasy ponownie popadły w niełaskę w okresie szogunatu Ieyasu Tokugawy, ponieważ zarówno dziadek, jak i ojciec szoguna zostali zabici przy pomocy tych ostrzy, a najstarszy syn władcy użył miecza Sengo do rytualnego samobójstwa. Również sam szogun miał zostać zaatakowany i zraniony przez napastnika posługującego się mieczem Muramasy. Wszystkie te wydarzenia spowodowały, że ludzie zaczęli wierzyć w to, że broń tworzona przez Muramasę posiada moc pozwalającą zabić członków rodziny Tokugawa, co sprawiło, że szogun zabronił posiadania tych mieczy, a wszyscy, którzy próbowali je ukryć, musieli liczyć się z surowymi karami.

Mimo ostrych represji wobec posiadaczy katan oraz legendy mówiącej o tym, że posiadacze mieczy Muramasy stają się opętani niepohamowaną żądzą krwi, udało się zachować kilkadziesiąt egzemplarzy mieczy. Obecnie część z nich można podziwiać na wystawie w muzeum Kuwana, która według zapowiedzi będzie otwarta do 16 października 2016 roku.

ŹRÓDŁA

RocketNews24
Ancient Origins

TAGI:

ciekawostka   muzeum   miecz   wystawa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy