Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia ODNALEZIONY PORTRET HAJIME SAITŌ

Odnalezione przez rodzinę zdjęcie Hajime Saitō w tradycyjnym męskim kimonie; źródło: asahi.com

03.10.2016 | 18:23
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Potomkowie słynnego samuraja z okresu Edo odnaleźli jego jedyne wyraźne zdjęcie. Fotografię można było zobaczyć na wystawie w Muzeum w Fukushimie.

Do tego, jak wyglądał Hajime Saitō (1844–1915) można było dotychczas dochodzić tylko na podstawie zdjęć grupowych, na których się znajdował. Niepewnym źródłem była fotografia z uroczystości ślubnej jego syna, Tsuyoshiego. Kwestia identyfikacji Saitō była trudna z uwagi na jakość zdjęć – np. w przypadku fotografii z uroczystości ślubnej jego syna, Tsuyoshiego. Datowany na 14 listopada 1897 roku portret przedstawiający słynnego samuraja został odnaleziony w rodzinnym schowku w lipcu 2016 roku. Potomkowie szermierza zdecydowali się na publikację fotografii, aby zakończyć błędną identyfikację ich przodka. Jak dotąd za portret Hajime Saitō użytkownicy Internetu uważali zdjęcie przedstawiające jednego z jego synów.

Jak podaje dziennik „The Japan Times”, o tym, że portret przedstawia Hajime Saitō, świadczą rodzinne herby umieszczone na tradycyjnym kimonie, w które mężczyzna jest ubrany. Wśród znalezionych zdjęć znalazło się także zdjęcie rodzinne – z żoną Tokiwo i dwójką synów: Tsuyoshim i Tsutomu. Fotografie wystawione były w Fukushima Museum w Aizu-Wakamatsu (pref. Fukushima) do 30 września 2016 roku.

Hajime Saitō był dowódcą trzeciej jednostki Shinsengumi, szermierzy walczących dla szoguna Tokugawy. Nazywana „Wilkami z Mibu” grupa w latach 1868–1869  starła się z przedstawicielami rządu Meiji w wojnie domowej. Saitō był jednym z tych, którym udało się przeżyć, pomimo reprezentowania przegranej strony opowiadającej się za szogunem. Dołączył do tokijskiego wydziału policji, uczył także w szkole, która stanowiła podstawę dla Uniwersytetu Tsukuba w prefekturze Ibaraki.

Fotografia rodzinna Hajime Saitō z żoną i dwójką synów; źródło: huffingtonpost.jp

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
animenewsnetwork.com

TAGI:

samuraje  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy