Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia PERSKI URZĘDNIK W JAPONII OKRESU NARA?

Drewniana listwa wydobyta z ruin pałacu w Narze; źródło: The Japan News/Nara National Research Institute for Cultural Properties

22.10.2016 | 12:36
Opracowanie: Małgorzata Koprowicz

Naukowcom udało się rzucić nowe światło na odkrycie sprzed 50 lat. Okazuje się, że w VIII w. na terenie Japonii pracował prawdopodobnie obywatel dalekiej Persji.

W 1966 roku, podczas prowadzonych w ruinach pałacu w Narze wykopalisk, natknięto się na drewnianą listwę z zagadkowym napisem, którego archeolodzy nie byli w stanie odcyfrować. 5 października 2016 roku ogłoszono, że udało się ustalić znaczenie słów. Jak podają media, na drewnianej listwie widnieje imię Persa, który prawdopodobnie pracował jako urzędnik lub nauczyciel w Japonii w okresie Nara (710-784). Mimo niepewności co do roli, jaką pełnił, wyjątkowe znalezisko pozwala naukowcom wysnuć tezę, że dawna Japonia miała bardziej międzynarodowy charakter, niż mogłoby się wydawać. Listwa trafi na wystawę w Nara Palace Site Museum, a zainteresowani będą mogli ją podziwiać od 1 do 13 listopada tego roku.

Mimo że wcześniejsze badania sugerują, że kontakty z Persją miały miejsce już w VII wieku, to po raz pierwszy ustalono, że osoba z tak dalekiego kraju jak Persja pracowała w Japonii

– powiedział Akihiro Watanabe, badacz z National Research Institute for Cultural Properties w Narze.

Dzięki zastosowaniu podczerwieni, stwierdzono, że na drewnianej listwie znajduje się imię Hashi Kiyomichi zapisane za pomocą chińskich znaków. Co więcej, Hashi może również oznaczać Persję. W czasach, kiedy stolicą Japonii była Nara (znana wtedy jako Heijō-kyō), używano podobnych kawałków drewna do przekazywania oficjalnych wiadomości. Eksperci uważają, że Pers mógł zajmować się szkoleniem rządowych urzędników. Akihiro Watanabe przypuszcza, że mógł być specjalistą w dziedzinie matematyki.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Japan News
NHK World

TAGI:

archeologia   odkrycia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy