Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Redakcja PRZEGLĄD BLOGOWY 31.10.2016–06.11.2016

Oświetlony taras widokowy Kiyomizudery ; źródło: blog „Washi no hashi”

07.11.2016 | 19:06
Opracowanie: Aleksandra Patla

W dzisiejszym przeglądzie można przeczytać o magicznym lesie Arashiyama, mieście Kamakura oraz buddyjskiej świątyni Kiyomizudera.

Autorka bloga Marry Cooking opowiada o swojej wizycie w bambusowym lesie Arashiyama. Jest to najpiękniejszy i zarazem najbardziej znany las w całej Japonii. Wysokie i strzeliste tyki rozciągające się nad głowami turystów tworzą magiczny korytarz. Autorka czuła się tak, jakby idąc przez bambusową ścieżkę, miała zaraz zniknąć w świecie japońskich bóstw kami. Opisuje magię panującą w tym miejscu, która sprawia, że człowiek czuje się tam jak zaczarowany. Na końcu lasu znajduje się mała świątynia, a za nią rzeka z widokiem na gęsto zalesione góry. Do Arashiyamy można się dostać m.in. tramwajem, który kursuje również do świątyni Fushimi Inari Taisha.

O otoczonej z trzech stron górami, a z czwartej Oceanem Spokojnym, Kamakurze można przeczytać na blogu Szukając końca świata. Miasto położone jest około 50 km na zachód od Tokio i jest popularną destynacją turystyczną. Jego symbolem jest mierzący 13,35 metrów Wielki Budda, będący drugim najwyższym posągiem Buddy z brązu w Japonii (pierwsze miejsce należy do posągu w Narze). Na zboczu zalesionego wzgórza znajduje się dwupoziomowa świątynia Hasedera zbudowana w okresie Kamakura (1192–1333), jej najniższy poziom mieści się w podziemnej jaskini – benten kutsu. Na terenie całego sanktuarium rozmieszczonych jest około 50 tysięcy małych rzeźb Jizō umieszczanych przez rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. W Kamakurze znajduje się też świątynia sintoistyczna Tsurugaoka Hachimangū, otoczona stawami pełnych kwiatów lotosu. Na plaży rozmieszczonych jest wiele lokali oferujących dania różnych kuchni i zapewniających widok na ocean.

Autor bloga Washi no Hashi wspomina wizytę w świątyni Kiyomizudera. Do kompleksu można wejść przez wielką czerwoną bramę, która stanowi granicę pomiędzy strefą sacrum a profanum. Główny pawilon poświęcony jest bogini miłosierdzia Kannon, natomiast chram Jishu Jinja bogowi miłości – Ōkuninushi. Przejście między kamieniami oddalonymi od siebie o 18 metrów ma zagwarantować doznanie prawdziwej i szczęśliwej miłości. Z tarasu widokowego rozciąga się widok na panoramę miasta Kioto wraz z widoczną na horyzoncie Kyōto Tower. W świątyni można napić się czystej wody ze świętego źródła. Należy wybrać jedno źródło z trzech małych wodospadów, które zapewnią pijącemu długie życie, sukcesy w pracy bądź szczęśliwą miłość.

Skróty tych i innych postów można znaleźć w dziale poświęconym blogom.

ŹRÓDŁA

Marry Cooking
Szukając końca świata
Washi no Hashi

TAGI:

blogi  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy