Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Historia STARY DOM W HIROSAKI DOMEM NINJA?

Skrytka za wnęką tokonoma w domu w Hirosaki; źródło: The Asahi Shimbun (Takayuki Sato)

02.12.2016 | 13:31
Opracowanie: Żaneta Świątkowska-Warkocka

Profesor Shigeto Kiyokawa i członkowie studenckiego klubu ninja z Uniwersytetu Aomori zbierają dowody, mające świadczyć o tym, że stary dom w Hirosaki (prefektura Aomori) należał kiedyś do ninja.

Prywatny dom leżący na południe od parku Hirosaki może okazać się miejscem, w którym kiedyś mieszkali ninja. Ocenia się, że ten jednokondygnacyjny dom z doma (pomieszczenie w domu, niżej usytuowane, w którym zostawia się buty) i 6 pokojami o rozmiarach od 6 do 10 tatami (czyli od 9,18 do 15,3 m2) wybudowano w okresie Edo (1603–1867), a następnie przebudowywano. Jego obecnym właścicielem jest 80-letni Hideaki Aida, mieszkający w Aomori.

Domem zainteresował się, wspierany przez profesora Shigeto Kiyokawę, studencki klub ninja, działający na Uniwersytecie Aomori. Powstał on na początku 2016 roku i zajmuje się historią grupy ninja działającej w domenie Hirosaki (np. poszukiwaniem nazwisk jej członków). Studenci z klubu zgłębiają także umiejętności ninja, takie jak rzucanie shurikenem – bronią używaną przez wojowników ninja – czy produkcja leków. Aktualnie zajmują się także zbieraniem dowodów mających świadczyć o tym, że stary dom w Hirosaki należał kiedyś do ninja.

W obiekcie nie znaleziono sekretnych drzwi charakterystycznych dla domów szpiegów, ale za wnęką tokonoma (w tradycyjnym japońskim domu to rodzaj niszy, alkowy) znajduje się ukryte miejsce, w którym może schować się dorosły człowiek. W dokumentach odnaleziono także informacje, że w okresie Meiji (1868–1912) w domu tym mieszkał Kakichi Munakata, a przywódcą tamtejszej grupy ninja w okresie Edo był Seikichi Munakata. Nie wiadomo jeszcze, czy byli ze sobą spokrewnieni, ale profesor Kiyokawa wierzy, że „Kakichi był głęboko zaangażowany w grupę ninja”. Obecny właściciel domu twierdzi, że kiedyś należał on do osoby handlującej chińskimi lekami ziołowymi, co może świadczyć o jego profesji, gdyż ninja byli również ekspertami w zakresie przygotowywania leków.

Ponieważ obecny właściciel nie czuje się na siłach dbania o dom, profesor Shigeto Kiyokawa ma nadzieję, że lokalne władze udzielą wsparcia i uda się zachować budynek, który prawdopodobnie należał do szpiegów ery Edo.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun I
The Asahi Shimbun II
Japan Info Swap

TAGI:

ciekawostka   ninja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy