Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kulinaria DRUGA RESTAURACJA RĀMEN W TOKIO Z GWIAZDKĄ MICHELIN

Makaron dandan; źródło: Takumen

08.12.2016 | 17:29
Opracowanie: Marta Kowalczyk

Stolica Japonii może się pochwalić kolejnym punktem gastronomicznym, który trafił do przewodnika Michelin. Tym razem jest to serwująca rāmen restauracja Nakiryu.

Od prawie stu lat pracujący dla Michelin anonimowi inspektorzy przyznają gwiazdki najlepszym restauracjon na świecie. Surowe kryteria sprawiają, że nie jest łatwo dostać się do publikowanego co roku rankingu. W Tokio można zjeść w 227 lokalach gastronomicznych, które znajdują się obecnie w tym zestawieniu (12 restauracji posiadających trzy gwiazdki, 54 z dwoma oraz 161 z jedną). Pośród nich jest m.in. osławiona Sukiyabashi Jirō (przedstawiona w filmie dokumentalnym „Jiro śni o sushi”), znany lokal francuskiego szefa kuchni Joëla Robuchona, a teraz także serwująca rāmen Nakiryu.

Niewielka restauracja, w której zamawia się poprzez specjalny biletomat, oferuje zestawy zup z ręcznie robionym makaronem. Bulion w potrawach Nakiryu przygotowywany jest na bazie całego kurczaka, wołowych kości, warzyw, suszonych ryb lub ostryg. Można tam zjeść za kwotę 750–1000 jenów (ok. 27,58– 36,77 zł*). Flagowym daniem lokalu jest ostra, wywodząca się z kuchni syczuańskiej zupa dandan. Na potrawę składa się cienki, pszenny makaron, bulion doprawiony sosem sojowym oraz dodatki w postaci mielonej wieprzowiny, zielonej cebulki i ostrego sosu, zawierającego oliwę chilli.

Nieopodal znajdującego się w tokijskiej dzielnicy Toshima lokalu Nakiryu mieści się Tsuta, inna restauracja serwująca rāmen. To właśnie ona, jako pierwszy taki lokal, otrzymała gwiazdkę Michelin w grudniu zeszłego roku. W najnowszym przewodniku utrzymała swoją pozycję.

*Przeliczenie na podstawie kursu średniego NBP z dnia 1.12.2016 roku

ŹRÓDŁA

RocketNews24
Michelin Guide
Eater
Foodtravel

TAGI:

kuchnia   Tokio   turystyka  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy