Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura KUFLE ZAPROJEKTOWANE PRZEZ DNA

Kilka kufli DNA Glass; źródło: Enuchi

19.12.2016 | 07:14
Opracowanie: Marta Kowalczyk

Dzięki analizie DNA firma Suntory stworzyła serię szklanek dopasowanych do indywidualnych preferencji piwoszy.

Czy kształt kufla ma znaczenie? Jak mówią znawcy, odpowiedź jest twierdząca. Pomijając aspekt estetyczny, różne rodzaje „szkła” pozwalają na pełniejsze doświadczanie alkoholu, w tym jego walorów smakowych i zapachowych. Mogą też wpływać na ilość oraz tempo spożycia piwa. Istnieje wiele rodzajów kufli czy kieliszków – na przykład używany do brandy snifter ma szerokie i zaokrąglone dno, które pozwala na zamieszanie płynu w celu uwolnienia zawartego w nim aromatu, a pilsner lub weizen to rozszerzający się ku górze kufel o smukłej podstawie, którego kształt pozwala na odpowiednie formowanie się warstwy piwnej piany. Japońska firma Suntory podjęła prace nad stworzeniem jeszcze bardziej niezwykłych, spersonalizowanych szklanek. DNA Glass Project to program, który przy użyciu testów DNA umożliwi dobranie każdemu piwoszowi kufla dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

http://dev.images.japonia-online.pl/var/resizes/news/05178/news_05178_01.jpg?m=1481753055 Mężczyzna i kufel stworzony na podstawie analizy jego DNA; źródło: Enuchi

Po pobraniu od konsumenta materiału genetycznego w postaci próbki śliny przeprowadzane są badania. Analiza wyników za pomocą opracowanego przez Suntory algorytmu pozwala na dobranie odpowiedniego kufla. Brane pod uwagę jest całe spektrum cech psychofizycznych, które podzielono na pięć podstawowych grup determinujących strukturę szklanki: tolerancja na alkohol (od niej zależy pojemność), wrażliwość na gorzki smak (grubość szkła), wrażliwość na aromat słodu (szerokość obrzeża), potrzebę stymulacji (odpowiednio obłe lub kanciaste kształty) oraz towarzyskość (poziom komplikacji wzoru). Czynników analizowanych przez algorytm oraz wyników tej analizy jest tak wiele, że Suntory twierdzi, iż mogliby stworzyć inny kufel dla każdego człowieka na świecie.

Szklanki są wytwarzane za pomocą technologii druku 3D. Zostały już przetestowane na grupie ochotników, oficjalnie jednak nie trafiły jeszcze do sprzedaży.

„DNA Glass – ciesz się piwem, którego pragną twoje geny”; źródło: Suntory/YouTube

ŹRÓDŁA

Grapee
DNA Glass
Greatist
Kufler

TAGI:

ciekawostka   design   alkohole  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy