Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju OPŁATA ZA WSTĘP NA MIYAJIMĘ?

Widok z lotu ptaka na Miyajimę; źródło: The Asahi Shimbun (fot. Yuta Takahashi)

22.12.2016 | 15:13
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

W związku z popularnością, jaką cieszy się Miyajima i jednoczesnym wyludnianiem się jej okolic, władze i lokalni działacze rozważają wprowadzenie opłaty za wstęp na wyspę.

Miyajima, której oficjalna nazwa brzmi Itsukushima, słynie z widoku na stojącą w wodzie bramę torii uznanego, obok mierzei Amanohashidate i Matsushimy, za jeden z trzech najpiękniejszych w Japonii. Podziwianie wspomnianej torii czy zwiedzanie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO chramu Itsukushimajinja to nie jedyne atrakcje Miyajimy. Można tu również zrelaksować się spacerując po lasach lub ciesząc się towarzystwem obecnych na wyspie oswojonych jeleni, albo wybrać się do lokalnego akwarium.

Wyspa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów, których liczba w 2012 roku sięgnęła czterech milionów. Jednak mimo licznie przybywających gości okolice Miyajimy zamieszkuje coraz mniej osób, a lokalna społeczność starzeje się. Władze miasta Hatsukaichi, do którego administracyjnie należy wyspa, oraz działacze komitetu złożonego z mieszkańców i pracowników lokalnej branży turystycznej zastanawiają się nad nowymi metodami pozyskania finansów na rozwój i promocję regionu. Umożliwiłyby one niezbędne renowacje obiektów znajdujących się na Itsukushimie, a także ochronę jej środowiska naturalnego. Komitet przedyskutował kwestię zgromadzenia dodatkowych funduszy i przygotował raport, który 18 listopada 2016 roku został złożony na ręce burmistrza Hatsukaichi. Aktualnie rozpatrywane są dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wprowadzenie opłaty w wysokości 100 jenów (około 3,6 zł*), pobieranej od każdego przybywającego na wyspę gościa. Drugą opcją jest podniesienie opłat za wstęp do odwiedzanych przez turystów obiektów.

Rozważania tego typu dotyczą nie tylko Itsukushimy, ale także innych miejsc wpisanych na listę UNESCO i tłumnie odwiedzanych przez turystów. W 2013 roku prefektury Shizuoka i Yamanashi rozpoczęły pobieranie dobrowolnej opłaty 1000 jenów (około 36 zł*) za wstęp na górę Fuji, reklamując tę inicjatywę hasłem „Zanieś swoje uczucia na górę Fuji”. Lokalne władze obawiają się bowiem, że zbyt wielka liczba przybywających tu osób wpłynie negatywnie na środowisko naturalne. Pomysł spotkał się z mieszanymi reakcjami zarówno Japończyków, jak i gości zza granicy. Z informacji podanych przez dziennik „The Asahi Shimbun” wynika natomiast, że w obecnym roku jedynie połowa wspinających się na słynny wulkan turystów zdecydowała się wesprzeć finansowo działania na rzecz ochrony jego ekosystemu.

*Przeliczono na podstawie średniego kursu walut NBP z dnia 14.12.2016 r.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times
Japan Guide (I)
Japan Guide (II)

TAGI:

podróżowanie   turystyka   podatki   UNESCO  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy