Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka WNIOSEK O WSTRZYMANIE RELOKACJI BAZY FUTENMA ODRZUCONY

Baza Futenma; źródło: The Japan Times

26.12.2016 | 12:44
Opracowanie: Kinga Liszka

Sąd Najwyższy odrzucił apelację rządu prefektury Okinawa o zaprzestanie działań związanych z przeniesieniem amerykańskiej bazy wojskowej w obrębie tego obszaru.

20 grudnia 2016 roku Sąd Najwyższy nie zgodził się na pozytywne rozpatrzenie wniosku o wstrzymanie przenosin bazy wojskowej Futenma do Henoko. W marcu 2016 roku centralny oraz prefekturalny rząd osiągnęły kompromis w sprawie kontrowersyjnej kwestii relokacji amerykańskiej bazy. Następnie 21 lipca również prowadzono negocjacje, jednak spór nadal nie został ostatecznie rozstrzygnięty.

Obecny gubernator prefektury Okinawa Takeshi Onaga nie zgadza się z decyzją tokijskiego rządu w sprawie Futenmy. Jego poprzednik Hirokazu Nakaima w grudniu 2013 roku przystał na decyzję rządu centralnego dotyczącą przeniesienia bazy do Henoko, jednak kiedy objął stanowisko gubernatora (w 2014 roku), cofnął zgodę w październiku 2015 roku. Obecny gubernator chciałby, aby amerykańska baza wojskowa została przeniesiona całkowicie poza obszar prefektury.

Badanie Mageshimy jest jednym z wysiłków, które strona okinawska podejmuje przed rozmowami z rządem centralnym. Nie możemy zgodzić się z jego stwierdzeniem, że Henoko jest jedyną opcją. Ważne jest, aby rozważyć każdą możliwość

– powiedział reporterom w lipcu Onaga podczas swojej wizyty w prefekturze Kagoshima, w której poszukiwał innego miejsca na przeniesienie bazy wojskowej.

Rząd centralny nakazał Onadze wycofanie unieważnienia zgody na relokację bazy, zgodnie z ustaleniami uznanymi w czasie zawierania kompromisu. Onaga nie zgodził się na to. Z tego powodu rząd złożył pozew, który został rozpatrzony na niekorzyść Onagi we wrześniu bieżącego roku.

Cofnięcie unieważnienia zgody przez Onagę jest nielegalne. Aby usunąć zagrożenie, które stanowi baza wojskowa Futenma, nie ma innego wyjścia, jak tylko stworzyć nowy ośrodek w Henoko

– stanowi raport.

Relokacja bazy Futenma jest sprawą wysoce kontrowersyjną. We wrześniu bieżącego roku na Okinawie organizowano protesty przeciwko budowie lotniska dla helikopterów wojskowych. W ostatnim czasie dokumenty ujawnione na mocy ustawy o wolności informacji pokazały, że amerykańskie wojsko trzymało w tajemnicy setki przypadków skażenia środowiska przez ich bazy na Okinawie.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun (I)
The Asahi Shimbun (II)
The Mainichi

TAGI:

obronność   stosunki międzynarodowe   kontrowersje  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Japonia oczami psa

Uroki Edo w Starbucksie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy