Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju UMYJESZ RYBCE ZĄBKI?

Okamoto czyści zęby podopiecznemu; źródło: The Japan Times

24.12.2016 | 16:33
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

W akwarium w Nagoi mieszka ryba z gatunku graników, która zaprzyjaźniła się z człowiekiem.

W akwarium publicznego portu Nagoi żyje wiele morskich stworzeń, które niełatwo byłoby zobaczyć w ich naturalnym środowisku. Obszar dla odwiedzających dzieli się na dwie sekcje – północną i południową. W pierwszej z nich, opisanej hasłem „Podróż przez 3,5 miliarda lat. Zwierzęta, które wróciły do mórz” mieszkają orki, delfiny i morświny, a także białuchy – wieloryby zwane słowikami oceanów ze względu na wydawane przez nie dźwięki, które przypominają śpiew ptaków. W części południowej, nazwanej „Podróż na Antarktydę” można zobaczyć pochodzące z tego kontynentu pingwiny, a także żółwie, kolorowe żyjątka zamieszkujące sąsiedztwo raf koralowych oraz tajemnicze istoty, z natury żyjące w ciemnościach morskich głębin.

Akwarium chwali się najciekawszymi osobnikami na swojej stronie internetowej. Jak się jednak okazuje, oprócz wielorybów czy delfinów uwagę może przykuć także z pozoru niczym się niewyróżniająca ryba. Futami No.1 jest metrowym granikiem długozębym (łac. epinephelus bruneus), który przybył do Nagoi w 2014 roku z Ise i zaprzyjaźnił się ze swoim opiekunem, 35-letnim Hitoshim Okamoto.

Nigdy nie widziałem ryby, która aż tak przyzwyczaiła się do ludzi

– wyznaje mężczyzna.

Początki były trudne, ponieważ po zmianie miejsca zamieszkania ryba nie chciała jeść. Okamoto próbował więc masować dziąsła granika, a Futami No.1 czynność tę bardzo polubił. Kiedy opiekun zbliża się do zbiornika, ryba natychmiast do niego podpływa i domaga się pieszczot. Dodatkowo od tego roku pozwala nawet... myć sobie zęby, choć ze względu na ich ostrość operację tę wykonuje wyłącznie Okamoto. Według Tetsuo Kuwamury, specjalizującego się w zachowaniach ryb profesora Uniwersytetu Chūkyō, granikowi prawdopodobnie wydaje się, że szczoteczka to płetwy wargatka sanitarnika – ryby, która czyści inne osobniki z pasożytów znajdujących się m.in. na ich łuskach czy w jamie gębowej.

Okamoto i Futami No.1; źródło: 朝日新聞社/YouTube

Granik podczas mycia i masażu; źródło: 公式動画チャンネル名古屋港水族館/YouTube

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Oficjalna strona Akwarium publicznego portu Nagoi
Greenpeace
Oficjalna strona Akwarium Gdyńskiego
Fishbase

TAGI:

ciekawostka   fauna  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wielka Dolina Śniegu

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy